V Benešově je mezi 230 kandidáty suverénně nejstarší člen ODS a někdejší zastupitel města, Miroslav Pokorný. Je mu 76 let a na kandidátce je čtrnáctý. Jako zastupitel už pro město pracoval od roku 1990 do roku 2010. Teď se chce do komunální politiky vrátit.

„Mám vztek,“ odpověděl na otázku, proč znovu kandiduje. „V době, kdy jsem působil v zastupitelstvu, se ve městě vybudovalo spoustu věcí a navíc, s vyrovnaným rozpočtem. Dnes se tu konají akce, které stojí město spoustu peněz. Víc stojí dnes i chod úřadu, protože je tam o mnoho víc úředníků, než dříve. A co se tu podařilo? Výměna parkovacích automatů a neupravený prostor na Blátě po zbourané tržnici. Současná radnice se více než na práci zaměřuje na svou vlastní propagaci,“ rozohnil se nejstarší benešovský kandidát.

Komunista Jiří Chaloupka, osmička kandidátky KSČM jde do voleb ve věku 75 let. Stejného věku dosáhly také bezpartijní kandidátka TOP 09 Vlasta Chroma (na kandidátce číslo 4) a Jana Podroužková (23), členka ODS.

Na opačném věkovém pólu benešovských kandidátů stojí na listině Pirátů student Vladislav Klápa (12), jemuž je 18 let. Za ANO kandiduje i devatenáctiletá bezpartijní Simona Prachařová (17).

Naprosto nejstarším kandidátem pro vlašimské zastupitelstvo je bezpartijní Vladimír Svoboda na listině KSČM (21). Je mu 83 let. Komunista Ján Andrášik (20) má jen o pět let méně, stejně jako člen ČSSD Ladislav Říha. Nejmladší kandidáty ve Vlašimi postavilo hnutí ANO. David Bechyně (20) a Pavel Kabát (13) dosáhli věku 22 let.

To votické statistice nejstarších potenciálních zastupitelů vévodí s 80 roky Karel Müller (15), figurující na kandidátce Svoboda a přímá demokracie -T. Okamura (SPD). Stejně bude za dva roky také Josefu Rampírovi (11), který jako bezpartijní figuruje na listině KSČM. Nejmladším uchazečem o přízeň voličů je ve Voticích pětadvacetiletá Anna Veselá (14). Je členkou SPD a pochopitelně za tuto stranu také kandiduje.

V Týnci nad Sázavou se nejdříve narodil člen ČSSD Václav Povolný (7), jemuž je letos 73 let. O dva roky méně mají kandidátky na listině STAN Marie Flejberková (15) a Dagmar Jandová (13) kandidující za Hora 2014. Nejmladším z celého seznamu kandidátů v Týnci, a samozřejmě i toho SNK Rybáři, je dvaadvacetiletý Jan Veleba (8).

Neveklovský seznam kandidátů, co se týká jejich stáří, vede člen kandidátky Tým občanů pro Neveklovsko, Jiří Čermák (8). Je mu 70 let. O téměř půlstoletí mladší jsou člen kandidátky Občané Neveklovska Ondřej Pokorný (8) a muž z kandidátky SNK – Hasiči venkova Filip Šteiger (11). Oběma je teprve 22 let.

Mládežníci versus seniořiZdroj: DENÍK

Nejstarší kandidáty postavili v Bystřici komunisté. Vilmě Svobodové (17) je 84 let, Marii Chvátalové (14) o devět let méně. Nejmladším uchazečem do bystřického zastupitelstva je Martina Bártová (4), které je 22 let a jako bezpartijní kandiduje na listině ČSSD.

V Sázavě zájem o místní politiku neztratil ani v 77 letech člen ČSSD a někdejší starosta města, Josef Fiala (13). Šestkou sázavské kandidátky PRO Zdraví a Sport je pětadvacetiletý Matěj Šolar, nejmladší účastník boje o sázavskou radnici.

K nejzkušenějším lidem patří mezi kandidáty v Pyšelích člen místního ochotnického spolku a jeho režisér Bohumil Gondík (8), jemuž je 75 let. Kandiduje za ODS, ale jejím členem není. S převahou nejmladším kandidátem je v Pyšelích osmnáctiletá Andrea Vyhnalová, číslo 9 na kandidátce Hasiči Pyšely. Pouhých 23 let je pak jedničce listiny ODS Davidu Vaculíkovi.

Jen letmým pohledem se jako naprosto věkově nejstarší jeví seznam kandidátů v Trhovém Štěpánově. Za FK Trhový Štěpánov – oddíl kopané, bojuje o post zastupitele města také Jiří Hřebík (6), kterému je 75 let a také o tři roky mladší František Štika (1). Za SDH Dalkovice kandiduje i Miroslav Petrásek (8), jemuž je letos 73 let. Za starosty a nezávislé zase z první pozice kandidátky usiluje o místo v zastupitelstvu Václav Nekvasil, někdejší starosta města. Hasiče Trhový Štěpánov reprezentuje také třiasedmdesátiletý František Musil (13). Na straně mladých nestojí úplní benjamínci. Nejmladší kandidátkou je za SDH Dalkovice Veronika Petrásková (11), které je letos 24 let. Jen o rok starší jsou její kolega z kandidátky Pavel Vobecký (5) a člen Organizace 5. prosince Pavel Mikeš (14).