Tuto otázku položil včera Benešovský deník starostům Dolních Kralovic, Čerčan, Miličína a Lešan.

„Co se týká Dolních Kralovic, tak tady problém s vodou díky vodní nádrži Želivka není. Kde s ní ale potíže máme, je Střítež. Tam jsme vyzvali občany, aby s ní v uvozovkách neplýtvali, a dokonce jim ji tam musíme dovážet," uvedl starosta Dolních Kralovic Antonín Bašta.

Kontrolu, zda lidé ve Střezimíři skutečně zákaz zalévání zahrad či napouštění bazénů dodržují, ale starosta nedělá. On sám by to časově nezvládal a městskou policii, kterou by tím pověřil, k dispozici nemá. Proto musí spoléhat na slušnost svých spoluobčanů.

„Ta voda je pro ně v tuto chvíli natolik vzácná, že si myslím, že by je ani nenapadlo s ní takhle neuvážlivě zacházet," poznamenal Antonín Bašta. Proto zatím ani nestanovil sankce za porušení zákazu.

„Ono je to i těžké někoho trestat. Někdo má svou studnu, z které by mohl vodu na zalévání používat, jiný má nádoby na dešťovou vodu. Takže za někým přijít a říct, že plýtvá vodu z obecního vodovodu, není jednoduché," vysvětlil starosta Dolních Kralovic, který má v tuto chvíli jediné přání. Aby přišel mírný, vytrvalejší déšť.

S katastrofálním nedostatkem vody, kvůli kterému by musel být vydán plošný zákaz jejího používání, mimo domácnosti se zatím nepotýkají ani v Čerčanech. Jak uvedl starosta obce Martin Richter, zatím za ním nepřišel nikdo s tím, že by mu z kohoutku přestala voda téct.

„Jediný podnět, který jsme od našich občanů měli, bylo, že přes jez teče málo vody, což jsme postoupili na odbor životního prostředí do Benešova," řekl Martin Richter, který míní, že problémy s nedostatkem vody se Čerčanům vyhýbají, stejně jako Dolním Kralovicím díky Želivce.

„My máme dotace na zeleň, kterou musíme zalévat, takže s tím nám pomáhají dobrovolní hasiči. Zaplať Pán Bůh, nevyjíždí k požárům, ale pouze k zeleni, aby úplně neuschla," dodal s úlevou starosta Čerčan.

Ani třetí dotazovaný starosta, tentokrát Miličína prozatím zákaz zalévání a podobně, nevydal. I on spoléhá na rozum obyvatel Miličína.

„Já můžu vydat jakékoliv nařízení. Ale nemám žádnou jistotu, že ho budou lidé dodržovat," přiznal starosta Miličína Jiří Zíka.

Miličín vodu v těchto dnech stále má. Jiné je to prý ale v okolních obcích. Lidé, co bydlí na kopci, si údajně stěžují, že ti pod kopcem jim ji „stahují".

„My zatím v obci vodu máme. Ale klidným mě to rozhodně nenechává. V lese máme totiž vysázených tři sta tisíc nových sazenic stromů v hodnotě pět milionů korun, vloni nám vzrostlé stromy polámala vichřice, takže to je za ně náhrada, a jestli v dohledné době nepřijde déšť, tak to bude hodně, hodně špatné," neskrývá obavy Jiří Zíka.

Jediná z oslovených obcí, která zákaz zalévání, napouštění bazénů nebo mytí aut vodou z obecního vodovodu má jsou Lešany. A to už bezmála tři měsíce.

„Máme pracovníky, kteří na dodržování zákazu namátkově dohlíží," potvrdila zaměstnankyně obecního úřadu Lešany Jana Kocourková. Zatím se ale nestalo, že vy někdo nařízení nedodržel.