V zařízení už omezili počet operačních sálů o dva a tím i počet plánovaných operací na minimum. Zlepšit situaci pomáhá v Benešově také armáda. Ke třem vojákům přibudou příští týden další tři.

V nejhorším okamžiku jarní vlny epidemie se v benešovské nemocnici léčila stovka covid pozitivních pacientů. Situace tehdy dospěla až k nutnosti jejich převozu do méně vytížených zařízení. Ovšem i nyní je zdravotnický personál extrémně pracovně vytížený. Podle ředitele nemocnice to platí zejména pro oddělení interny.

Tisková konference vedení Středočeského kraje na téma covid 19 se konala v pátek 3. prosince 2021 v kavárně nového lůžkového pavilonu rehabilitace v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově.
Nemocnice kvůli covidu někde omezují hlavně náročnější plánované zákroky

„Zdravotníci si vlastně po celou dobu pandemie nestíhaní vybírat řádnou dovolenou a to už trvá i dva roky,“ potvrdila Mrvova slova Markéta Bláhová, ředitelka pro lékařské obory. Poděkovala také všem svým kolegům bez rozlišení pracovního zařazení. „Nemocnice je jeden organismus a problémem může být i nefungující transport jídla k pacientovi,“ připomněla.

Online reportáž

Ze zhruba 800 pracovníků nemocnice je nyní 55 mimo službu. Jsou nemocní, v karanténě nebo na ošetřování člena rodiny, s dítětem.

„Číslo sice nevypadá špatně, ale je to velký zásah do fungování nemocnice z hlediska střídání služeb,“ upozornila Bláhová.

Na pomoc personálu se přihlásilo také devět dobrovolnic z benešovské střední zdravotnické školy. A s jejich pomocí jsou v nemocnici nadmíru spokojeni.

Z antigenního testování žáků druhého stupně v Základní škole v Týnci nad Sázavou.
Také na Benešovsku řádí ve školách koronavirus

I přes omezení plánovaných zákroků se operuje například na ortopedii. „Někteří lidé čekají na kloubní náhrady dva i více let a trpí obrovskými bolestmi. Pro nás je v této době limitující zachování volných pooperačních míst na jednotkách intenzivní péče. Proto si nyní vybíráme k operacím pacienty, o nichž předpokládáme, že nebudou vyžadovat péči na JIP nebo ARO,“ vysvětlil Roman Mrva.