Nejste pravidelným uživatelem hromadné autobusové dopravy a přesto se potřebujete dostat z Benešova do Vlašimi či Votic? Tak to máte problém.

Na nádraží je mizerný informační systém. Chybí tam přehledná digitální či mechanická tabule upozorňující aktuálně na nejbližší spoje.

To ve Voticích a Vlašimi jsou na tom cestující mnohem lépe. Rychle a přehledně tam najdou správný spoj na světelné informační ceduli.

„Umístění právě takové tabule jsem už před časem projednával s vedením Benešova. Prý ale počítají s výstavbou nového autobusového nádraží a tuto ceduli umístí až tam,“ uvedl Jan Svoboda, ředitel ČSAD Benešov s tím, že nádraží není majetkem dopravce, ale města a ČSAD může pouze vznést požadavek nikoliv jednat a umisťovat infotabuli.

Tabule v tištěné podobě není aktuální

„K novinovému stánku jsme alespoň umístili psanou orientační tabuli, ale některé spoje se nyní redukují, takže není v současné době aktuální,“ dodal Svoboda. „Vedení města jsem navrhoval, že než bude nové nádraží, může tabule zatím sloužit lidem na tom stávajícím, dá se přeci snadno přestěhovat. Ale neshledalo se to s kladnou reakcí,“ řekl ředitel ČSAD.

„Nové autobusové nádraží byl pouze záměr, na který bychom museli dostat dotaci. To celé je proto nyní ve hvězdách,“ vysvětlil místostarosta Městského úřadu Benešov Roman Tichovský. Podle jeho názoru není podobné zařízení potřeba. „Žádný požadavek od ČSAD jsem zatím nezaznamenal a stejně tak ani od cestujících. To, že by lidé ceduli uvítali, slyším poprvé od vás,“ tvrdí Tichovský.

Ani on se ale nebrání myšlence, že město v budoucnu světelný informační systém zavede nebo o něm bude alespoň diskutovat. Pokud prý o to ale někdo bude stát.

Sloupek byl pouze startérem

Ve středu 2. února vyšel v Benešovském deníku sloupek s názvem Kam se poděla lidská slušnost? týkající se autobusové přepravy. Šlo v něm o to, že ne všichni cestující, ale i samotní řidiči se umí chovat. Žáci už i základních škol na zastávkách kouří, dospělí ne vždy splňují podmínky pro hromadnou přepravu a řidiči nezdraví, neděkují ani jinak nereagují na své klienty.

Ještě týž den přišla do redakce deníku na poznámku reakce.

Benešov není přece žádný zapadákov

„Mluvíte mi z duše a možná mohl Váš sloupek začít příchodem na autobusové nádraží,“ uvedla čtenářka Jiřina Malíková. „Člověk neznalý místních poměrů zjistí, že je na autobusovém nádraží asi 16 stanovišť a teď babo raď, kam si mám stoupnout, když chci jet do Votic, Vlašimi, Týnce… V prosinci jsem nedokázala poradit staré paní s dvěma taškami, která hledala autobus do Týnce nad Sázavou. Cestujícím nezbývá nic jiného než obíhat nástupiště, ptát se kolemjdoucích anebo řidičů, co stojí na stanovištích. Máte-li pár minut do odjezdu autobusu je to horor. Jistě by to vyřešila světelná tabule s odjezdy a čísly nástupišť, tak, jak je to běžné na ostatních nádražích. Vždyť Benešov je okresní město a ne žádný zapadákov anebo ano?“ uvedla Jiřina Malíková, čtenářka Benešovského deníku.