Stalo se to v úterý 9. listopadu dvě a půl hodiny po půlnoci na 52. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. „Hlídka se rozhodla zastavit vozidlo, které dle systému ARGOS nemělo uhrazen časový poplatek. Jednalo se o osobní automobil Chevrolet s německou registrační značkou,“ konstatovala Matějková. Stačil však jeden pohled do vozidla, aby celníkům bylo jasné, že tady toho bude k řešení víc…

„Vozidlo řídil muž, který se prokázal řidičským průkazem a povolením k pobytu v Německu. Ve vozidle se nacházelo ještě dalších šest osob. Hlídka po chvíli zjistila, že se jedná o muže pocházející ze Sýrie,“ osvětlila mluvčí okolnosti. „Řidič hlídce sdělil, že osoby veze z Vídně do Dortmundu za finanční odměnu,“ doplnila. S dodatkem, že řešení případu s podezřením na nelegální migraci převzala cizinecká policie.

Středočeští celníci objevili dva migranty na odpočívadle Naháč na D1.
Na podvozku kamionu i pěšky. Konečnou pro migranty přinesl Naháč u dálnice

Podobné to bylo v dalších případech, k nimž středočeští celníci Policii ČR volali od října. Jako odhalené nelegální migranty předávali kolegům celkem 16 osob. Mladí muži většinou tvrdili, že pocházejí ze Sýrie nebo ze zemí na severu Afriky.

Matějková v té souvislosti připomněla případy z října, kdy 21. 10. celníci odhalili dvě osoby na odpočívadle Naháč na 29. kilometru D1 a 26. 10. na parkovišti u benzinky 52. kilometru téže dálnice našli tři podezřelé muže bez dokladů ochomýtající se kolem kamionů. Zřejmě se v obou případech jednalo o migranty, kteří přicestovali na podvozcích kamionů. Rovněž na 52. kilometru dálnice D1 spadla klec také 27. 10., kdy zde hlídka celníků objevila hned pět osob bez dokladů. Ve všech případech se jednalo o úsek dálnice na Benešovsku, a to ve směru na Prahu.

Případ předcházející nejnovějšímu odhalení se vztahuje k jiné dálnici, a to D5 na Berounsku. Na jejím 18. kilometru hlídka celníků v pondělí 1. listopadu u čerpací stanice pohonných hmot zastavila ke kontrole kamion mířící na Plzeň. „V podvozku návěsu nalezla dva uprchlíky,“ konstatovala Matějková.