Na okraji polí například zakopávají staré vaničky a každý den v nich mění vodu. Vzhledem k vysokým teplotám je potřeba ji vylévat a doplňovat pravidelně, aby se nekazila. „K těmto napajedlům chodí všechna zvěř, například sojky, strakapoudi, srnčí, jezevci či prasata. Uprostřed napajedla je kámen, aby si na něj ptáci mohli sednout,“ vysvětluje Jan Holub z Mysliveckého sdružení Háj Pecerady.

V plánu mají vybudovat další, a proto shánějí vaničky ze sprchových koutů, případně si vypomáhají i jinak. „Náš hospodář bydlí u pole, na jehož kraj každý den donese kýbl s vodou. Za den bývá vypitý, chodí mu tam tak šest kusů srnčího,“ dodal Jan Holub.

Nedostatek dešťových srážek způsobuje i další problémy. „Vyschnul nám myslivecký rybník, některé ryby uhynuly a zbytek jsme museli vylovit a odvézt do jiného rybníka,“ řekl Jan Holub.

„Znát je také úbytek vody v řece Sázavě nebo ve zdejším Janovickém potoku,“ doplnila jej Alena z Týnce nad Sázavou.

Extrémní počasí je obtížné i volně žijící zvířata ve městech. Lidé jim mohou pomoct zdánlivou maličkostí – stačí, aby naplnili nepříliš vysokou nádobou vodou a umístili ji například na okenní římsu či zahradu. Ptáci či ježci si ji už najdou a získají tak tolik potřebnou tekutinu. Miska by měla být pravidelně vyplachována a voda v ní měněna.

Poněkud lépe jsou na tom zvířata ve vlašimské parazoo, v níž se nachází zástupci volně žijících živočichů České republiky, která již nemohou být vypuštěna zpět do volné přírody. Parazoo přijala několik opatření, která mají zvířatům pomoct přečkat horké počasí. Pracovníci častěji mění zvířatům vodu v pítkách, kontroluje její teplotu či zvířata rosí a stříkají. Omezila také přísun suchého krmiva a kropí cesty, aby se příliš neprášilo do voliér.

Letošní počasí způsobuje problémy například také chovatelům koní a dobytka, které trápí nedostatek sena. Někteří začnou brzy zkrmovat to, co měli na zimu, jiní shání seno po sousedech, známých i všude možně po republice. Podle slov chovatelů vzrostla cena za balík slámy, již nyní za něj dají tisíc korun. Někteří uvažují o tom, že budou muset část zvířat poslat na jatka.