Právě s takovou závažnou informací a žádostí o nápravu věci se na vedení města obrátil Zdeněk Měrka, majitel jednoho z tamních domů.

Dlouhodobý stav nevyřešily ani provizorní opravy tamní kanalizace. Ta byla vybudovaná někdy v polovině minulého století, dokonce možná už krátce po první světové válce pokládkou betonových trubek. Ty se za tu dobu na několika místech zcela rozpadly. 
A s tím přišlo i propadání zeminy, jíž je kanalizace zasypaná a na níž je nyní položen nový živičný potah. Ten se dolů poroučel také.

A právě proto by podle Měrky mohlo dojít k poškození inženýrských sítí. Místem vede nejen stará kanalizace, ale také nová, splašková, osm telekomunikačních kabelů, elektřina a také plyn. Situaci neprospívá ve slepé ulici ani provoz aut. Nejtěžší z nich je popelářský vůz.

„Propad může poškodit plynové přípojky. Plyn by pak vnikal do kanalizace. Pokud to vylétne do vzduchu, někdo to bude mít na zodpovědnosti. A já se ptám, kdo?“ položil Měrka otázku starostovi města Martinu Kadrnožkovi.

„Kanalizace je to dešťová a není totálně rozpadlá. Spíš byla uvolněná spára, která vymlela podloží,“ tvrdil starosta města.

Jenže Měrkova slova vzápětí potvrdil i vedoucí týnecké provozovny Technických služeb Benešov Zbyněk Peša.

„U domu pana Měrky došlo 
k poklesu komunikace kvůli poškození kanalizace. Na podzim jsme kanalizaci opravovali a dělali tam také průzkum. Při něm jsme v blízkosti městské knihovny zjistili, že kanalizace už nemá dno,“ uvedl Peša.

Zároveň navrhl dvě varianty řešení. Jednou z nich je celková rekonstrukce stoky. Při opravě zhruba 100 až 120 metrů kanalizace by město, majitel dešťové stoky a budoucí investor oprav, muselo počítat s výdajem kolem tři čtvrtě milionu korun. Levnější, ale jen provizorní varianta, sanace nejpoškozenějších částí betonového potrubí, by podle Peši neměla význam. „Oprava je nyní ve fázi přípravy. Podle toho, co jsme tam zjistili, se kanalizace musí opravit jako celek, ne jen lokálně,“ tvrdí vedoucí TS.

Situaci v ulici Pod Hradištěm zkoumali nejen odborníci na kanalizaci, ale technické služby, správce sítě, si přizvaly na místo také specialisty – plynaře.

„V místě, o němž hovoří pan Měrka, je sice plynová přípojka, ale ta je mimo samotnou kanalizaci a je nad ní. Plynaři místo prohlédli a nekonstatovali akutní stav, který by vyústil v ohrožení životů,“ dodal Zbyněk Peša.  Oprava stoky ve zmiňované ulici je zahrnuta do pětiletého plánu obnovy vodovodu a kanalizace v Týnci. Město na jeho realizaci potřebuje zhruba 25 milionů korun.

Zda se rekonstrukce kanalizace v ulici Pod Hradištěm dostane mezi prioritní akce, není ale jisté.