I zde, ve Vlašimské pahorkatině, se daří zajímavě barevným a vonícím květinám - muškátům. „Pěstuji je celou dobu, co žiji v Trhovém Štěpánově a to je už devětapadesát let,“ usmívá se vitální Věra Turková, která oslavila jednaosmdesáté narozeniny.

Království muškátů, ale i jiných květin, na dvoře Věry Turkové.Věra Turková ve svém květinovém království.Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner

V oknech jejího domu rostou muškáty především červené. Podle Věry Turkové to nejsou žádné nové odrůdy, ale ty klasické. „Pěstovala je už moje babička,“ potvrzuje a ukazuje na své květinové úspěchy. Postupem času se však na trhu objevily také další výrazně košaté odrůdy s různými barvami. A ty pak doplnily keříky, které si paní Turková hýčká.

V tradici pokračuje dcera

„Když je některý z těch nových muškátů opravdu hezký, tak si ho sem taky zasadíme,“ prozrazuje v množném čísle a myslí při tom na svou dceru Jaroslavu, která rodinnou tradici převzala a táhne dál. Muškáty si ženy množí samy. Problémem podle paní Věry ale je, že s přibývajícím časem se do keříků často pouští otravný parazit, mšice. Zatím k tomu letos nedošlo, a tak rostliny dobře prosívají. Proto má paní Turková na dvoře v oknech muškátů i teď, na prahu podzimu stále nepočítaně.

Z výstavby rozhledny na kopci Paseka u Trhového Štěpánova.
Rozhledna Na Pasece se pomalu rýsuje. Návštěvníkům bude volně přístupná

„V květináčích muškáty nemáme, jen v truhlících na okně. V každém ze čtyř okem jsou tři. Vysazujeme většinou červené, obyčejné nebo plnokvěté. Červenou barvu máme nejraději, protože je taková nejvýraznější,“ popisuje své letité hobby. Mamince při uklízení truhlíků před zimou a jejich instalaci na jaře pomáhá dcera. Nádoby se substrátem jsou totiž pro seniorku pohybující se s pomocí hole, přece jen už dost těžké. „Jsem ráda, že tuhle zálibu po mě převzala a že tyto kytky má ráda a pěstuje je,“ dodala.

Novinkou letošního léta je v Trhovém Štěpánově písečná pláž u Nového rybníka.
Trhový Štěpánov má skvělé koupání zdarma. Poplatků je všude dost, říká starosta

Paní Turková ale patří k těm obyvatelům Štěpánova, které zná řada lidí i na druhém konci městečka. Nejen kvůli muškátům. „Paní Turková je milá, příjemná ženská, kterou tady mají lidé rádi,“ říká štěpánovský starosta Josef Korn, podle něhož dlouhá léta paní Věra pomáhala se společenským životem města. Hodně se angažovala například také kolem kostela. „Mnoho let také zasedala i ve volebních komisích. Pokaždé, když jsme ji nejen kvůli volbám oslovili, udělala si čas a nikdy neodmítla,“ připomíná starosta.