Jenže v současné, abnormálně teplé zimě, přišly nyní mrazy. A lidé, kteří byli zvyklí noc přečkávat v noclehárně, náhle nemají kam jít. Pomoci se jim snaží pracovníci odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Jak potvrdila jeho vedoucí Iveta Turková, úřad se zasazuje za umisťování bezdomovců do ubytoven či, zdravotnických i sociálních ústavů.

„Podařilo se nám na toto krizové období umístit jednoho muže do psychiatrické léčebny a dalšího vážně nemocného do čerčanského hospice,“ připomněla Iveta Turková s tím, že díky streetworkerovi a terénním sociálním pracovnicím úřad ví, kde bezdomovci přežívají i v jakém jsou stavu.

Další z možností, kterou nyní bezdomovci využívají, jsou takzvané teplé židle. Jde o pokračování podpory osob bez přístřeší.

Na výzvu benešovské městské rady nakonec reagovala kladně jen jediná společnost – CestoKam. Ta nabídla pomoc spočívající v zajištění možnosti přečkat mrazivou noc ve vytopených prostorách.

Ilustrační foto
Výtěžek z přednášky o Indii poputuje indickým dětem

Projekt začal teprve nedávno

Projekt „teplá židle“ začal poměrně nedávno, ve čtvrtek 8. února. „Jeho koordinace je podpořena spoluprací našeho odboru a Pečovatelské služby okresu Benešov s uvedenou společností,“ vysvětlila Iveta Turková s tím, že projekt skončí 31. března.

Teplé židle tak bezdomovci najdou v objektu uvedené firmy v bývalé benešovské šatlavě v Pražské ulici. Právě tam funguje takzvaný projekt Jana Mejsnara Cirgus. Jeho zadním vchodem z prostoru parkoviště, tam vždy ve stanovený čas, od půl deváté do půl desáté večer, přicházejí k noclehu lidé bez domova.

I pobyt v zatím jinak nevyužívaných prostorách má svá pravidla, která musejí ti, kteří tam chtějí strávit noc, dodržovat. „Díky spolupráci s nízkoprahovým centrem máme i matrace nebo deky. Noclehárnou ale nejsme,“ upozornil Jan Mejsnar. „Ale přivítali bychom pomoc lidí v podobě darovaných dek. Důležité však je, že je u nás teplo a lidé nezmrznou venku,“ dodal.

Dopravu na E55 zastavily nakloněné stromy.
Nakloněné stromy zastavily dopravu na E55 před Mračí

S nocležníky problémy nejsou

S nocležníky, přesto, že se jich některé organizace obávají, a proto na žádost rady města nekývly, neměli v Cirgusu dosud žádné problémy.  „Lidé, kteří sem chodí, jsou bezproblémoví, komunikují a nejsou agresivní,“ potvrdila Tereza Kovaříková.

Možnost přečkat noc v Cirgusu, vítá i mladý muž, který tam v době mrazů, chodí pravidelně. „Jsem rád, že tady můžu noc přespat v teple,“ uvedl a potvrdil, že dosud spal venku bez spacáku a neměl ani „zateplení“ v podobě papírových kartonů.

Kvůli zajištění většího komfortu pro lidi bez přístřeší upravila kvůli mrazům svou otevírací dobu také obecně prospěšná společnost Magdaléna.

Zprávu centra adiktologických služeb se potřební dozvídají jak v prostorách samotného centra v Nové Pražské ulici, tedy v objektu nedaleko jediné benešovské světelné křižovatky, tak prostřednictvím terénních pracovníků úřadu nebo sociálních sítí.

Ke změně Magdalena přikročila jen dočasně a to do neděle 25. února. Současná otevírací doba kontaktní místnosti je v pondělí, středu a pátek vždy od 8.30 do 16 hodin.

Klienti mohou současně počítat s potravinovým servisem, který je proti běžnému provozu neomezený. To znamená že nespočívá během každého dne v podávání jen jedné kávy, čaje a polévky.

Pobyt na kontaktní místnosti se současně prodloužil z běžných 90 minut na současné 3 hodiny.

Sociální služba zimní noclehárny pro osoby bez přístřeší je od roku 2012 realizována příspěvkovou organizací města Benešov, Pečovatelskou službou okresu Benešov. Každoročně je v provozu od 1. prosince do 31. března a uskuteční se tam kolem 1200 noclehů. Po zprovoznění Domu služeb sociální prevence letos na jaře zařízení začne znovu sloužit, tentokrát už celoročně.

Občanská poradna sídlí v piaristické koleji.
Životní nepřízeň řeší častěji ženy