Pár tečkami v mapě namísto zakreslené trasy zřejmě skončí dohady o vedení koňské stezky přes Mrač. Organizátoři turistické cesty pro jezdce na koních totiž stále ještě nenašli řešení vyhovující oběma stranám.
„Pana starostu jsem bohužel ani jednou osobně nezastihl, tak jsem mu nechal na obecním úřadu písemnou žádost s vysvětlením. Pak jsem s ním ještě telefonoval a ve středu si tam mám zajít pro vyjádření,“ uvedl Jan Malý, jeden z tvůrců stezky. Právě on má úsek, do něhož Mrač patří, na starosti. „Netuším, jak to dopadne, ale obávám se, že to stejně nevyjde,“ posteskl si před dnešní schůzkou.
Že je jeho tušení správné, potvrdil starosta obce František Zvolský. „Je jednoznačné, že stezku přes obec nechceme, takže žádná domluva asi nebude,“ řekl včera s tím, že články, které o budování stezky vyšly v Deníku, považuje on i zastupitelé za nátlak, který možnost dohody zhoršil.
Vyznavači cestování na koňském hřbetě už mají pro případ krachu uzavření dohody plán. Pře obcí bude jezdce vítat cedulka, informující, že zdejší úřad bohužel nevyšel projektu vstříc, a proto není následující kus cesty vyznačen. „To ale bude pro obec horší, než si starosta myslí. Jde hlavou proti zdi. Koně se totiž budou potácet po celé vesnici. Nemůže nám totiž zakázat tudy procházet,“ řekl Malý.
Značení koňské stezky v ostatních místech Benešovska je nyní v plném proudu. Koňáci se zorientují například kolem Mezihoří přes Krásnou horu až ke Kozmicím. Červenými puntíky v bílém čtverečku je kompletně vyznačená už také trasa mezi Kácovem a Hradcem.