Příprava výstavby více než kilometrové sjezdovky z Javorové skály do Jetřichovic stagnuje. Původně měla akce za 170 milionů korun začít vloni na jaře, ale chyběly peníze.
Budoucí provozovatelé chtějí na Monínci kromě sjezdovky s převýšením 215 metrů a čtyřsedačkové lanovky u její nástupní stanice vybudovat parkoviště pro 400 vozidel, samoobslužnou restauraci se zázemím pro lyžařský servis a ubytovací kapacitu.
„Ve středu jsme podali žádost o dotaci z evropských fondů a nyní na přípravě stavby nesmíme pracovat,“ upozornil Jaroslav Krejčí na tvrdé podmínky pro získání peněz.
Hodnotící komise může do sedmi dnů lokalitu navštívit a posoudit, zda se jedná o zcela novou akci pro rozvoj cestovního ruchu nebo o pokračování nějakého staršího projektu, který na letošní přidělení dotace nemá nárok.
„Rádi bychom stavbu rozjeli v dubnu, ale na posouzení žádosti mají úřady až pět měsíců,“ dodal provozovatel skiareálu. Evropská dotace však nepokryje ani třetinu předpokládaných nákladů. Pro financování investice bude rozhodující komerční úvěr, na jehož přidělení autoři myšlenky vybudovat největší lyžařské středisko ve středních Čechách rovněž čekají.
Víkendové počasí lyžování na technickém sněhu na malé sjezdovce pod hotelem přálo.
„V noci jsme díky nízkých teplotám zasněžovali, tak nás nadcházející teplý víkend neohrozí, protože úbytek sněhu bychom pocítili při delších teplotách nad 10° Celsia nebo při teplém větru,“ ujistil Jaroslav Krejčí.
„Lyžovat vydržíme minimálně do Velikonoc,“ dodal provozovatel.