Pouhých deset dní bude trvat v Teplýšovicích stavba modulové školky. Stavebnicového komplexu, který pomůže obci vyřešit problém s chybějícími místy ve stávající mateřské škole.

„Nejenže se výstavba pohybuje v řádech dnů a dokáže zajistit dostatek míst pro naše nejmenší občánky, ale navíc je její realizace o 20 až 35 procent levnější, než u tradiční výstavby,“ uvedl starosta Teplýšovic Josef Škvor, který se nechal inspirovat modulovou školkou v Poříčanech. Pokud by v Teplýšovicích baby boom v příštích letech opadl a zájem o školku klesl, může obec v budově zřídit například dětské jesle, po kterých je výrazná poptávka již nyní.

Podobně smýšlejí i zastupitelé Týnce nad Sázavou. I oni se rozhodli pro zvýšení kapacity mateřské školy.

Druhého června začalo město u hlavní brány týnecké Základní školy v Komenského ulici se stavbou nové mateřinky. Dva nové montované pavilony by měly otevřít své brány padesáti dětem už na začátku nového školního roku. tedy 1. září.

Na jednu třídu v mateřské škole připadá podle České školní inspekce v průměru přes 23 dětí, každé desáté navíc odejde od zápisu s nepořízenou.
To byl hlavní důvod, proč se nejen v Teplýšovicích a Týnci nad Sázavou, ale i ve Vlašimi rozhodli pro výstavby dalších mateřských škol.

Ze školek ve Vlašimi a Domašíně odcházely rok, co rok od zápisu desítky dětí s nepořízenou. A tak se město rozhodlo, že v areálu stávající Základní školy Vorlina vyroste dvoutřídní školka pro více než padesátku dětí.

„Toto místo je pro náš záměr nevhodnější, protože je tam dostatek prostoru se zahradou a hřištěm. Je také v souladu s územním plánem a umožňuje jednoduché napojení na inženýrské sítě,“ uvedl před začátkem výstavby mateřinky, která zahájí svůj provoz už 1. září, starosta Vlašimi Luděk Jeništa.

Jediným, kdo nedovedl svůj záměr do konce a od přestavby prozatím ustoupilo je město Bystřice. To plánovalo zřídit školku z objektu bývalé základní školy v centru města, jenž využívá Mateřské centrum Kulíšek.

Modulové školky jsou o 20–35 procent levnější než tradiční výstavby.