Za plného provozu ale bez toho, aby se snížila kvalita poskytované péče. Právě tak by měla vypadat modernizace Nemocnice Rudolfa a Stefanie (NRS). Její první etapa, týkající se pavilonu interny, začala dnes 10. října.
„Bude to náročné a pro nás navíc i velká výzva,“ přiznal ředitel nemocnice Miroslav Petrík.
Modernizace panelového pavilonu ze sedmdesátých let minulého století, v němž jsou kromě interny také dětské a neurologické oddělení, lůžka ošetřovatelské péče nebo řada ambulancí, přijde investora, Středočeský kraj na 35 milionů korun. Patnáct procent nákladů dá ze svého rozpočtu nemocnice.
Za tyto prostředky dostane plášť betonového objektu zateplení a nová okna. Ale nejen to. Peníze by měly postačit i na vnitřní modernizaci samotného interního oddělení.
„Celý pavilon je v havarijním stavu,“ připomněl Petrík důvod, proč modernizace začíná právě tam.
O investicích do pěti středočeských oblastních nemocnic, tedy nejen té v Benešově, rozhodl generel. Schválila jej jak valná hromada nemocnice, tak Středočeský kraj, držitel akcií NRS. Rozhodnutí se ale netýká pouze první etapy.
Ta skončí do poloviny příštího roku. Tehdy by už měla běžet etapa druhá. Díky ní se modernizace dočká i ARO. Rekonstrukcí projdou i operační sály. Ty ještě letos dostanou devítimilionovou injekci ze státního rozpočtu na zkvalitnění klimatizace. Dalších pětadvacet milionů z kasy ministerstva zdravotnictví spolkne vybudování nového hematologického a transfuzního oddělení. Budování zahájí stavbaři už v prosinci v místech kruhové stavby v horní části areálu nemocnice.
„Současný objekt hematologie pak ustoupí stavbě parkoviště,“ doplnil mluvčí NRS Petr Ballek.
Ani druhá etapa nevyřadí nemocnici z provozu. Podle šéfa nemocnice to však bude velice náročné na koordinaci. „Chtěli bychom, aby pacienti nepoznali, že je nemocnice jedno velké staveniště,“ přeje si Petrík s tím, že proinvestování naplánovaných osmdesáti milionů korun přinese komfort pro zaměstnance i pacienty.
Druhá etapa modernizace NRS skončí závěrem roku 2010. Plány a jejich realizaci by podle Miroslava Petríka neměly zhatit ani výsledky krajských voleb. „Zdravotní politika jede podle schválené koncepce. Všechny kroky kraje jsou pro dobro pacientů i zaměstnanců,“ dodal ředitel.