„Ale na toalety mohou jít návštěvníci například na městský úřad a další jsou v poliklinice na Malém náměstí,“ potvrdil jednatel Kulturního a informačního centra (KIC) Benešov Václav Pošmurný.

Vzhledem k tomu, že toalet není nikdy dost, nechalo město instalovat mobilní toalety na parkoviště Pod Brankou a do výklenku vedle KIC na Masarykově náměstí. „Postavili je tam zhruba před rokem kvůli prázdninovému festivalu Benešov City Live,“ potvrdil současný jednatel KIC, které uvedenou přehlídku organizuje.

Připomněl také, že toalety z parkoviště nechalo KIC odvézt na pokyn vedení města letos v dubnu. Ty z výklenku na náměstí zmizely ještě o něco dříve. Než k tomu došlo, posloužily záchodky také jinému účelu, než pro který byly zkonstruovány.

Toalety na parkovišti Pod Brankou se přes zimu staly dočasnou ubikací bezdomovců. V plastové schránce přebýval zhruba padesátiletý muž, kterému komunita bezdomovců neřekne kvůli typickému znaku jinak, než „Pacička.“

„Nebydlel ale v normálním zařízení, nýbrž v tom pro invalidy. To je o dost větší,“ uvedla žena znalá problematiky, ale vyjádřila se pouze pod podmínkou zachování anonymity. Podle ní se o příbytek v centru města Pacička dokonce dělil s dalším bezdomovcem. Jenže dlouhé spolužití z toho nakonec nebylo. „Nájemník“ se v suchu „nového“ domova jednoho rána už nedožil.