Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolářův mlýn se bude rekonstruovat

POSTUPICE - Mlýn se promění v regionální vzdělávací a ubytovací centrum

1.8.2007
SDÍLEJ:

Starý a zchátralý mlýn Foto: Petr Roubíček

V ubytovací a školící zařízení by se v nejbližších letech měl proměnit Kolářův mlýn. Takové jsou záměry neziskové organizace Českého svazu ochránců přírody, která si historický objekt před dvěma lety za jednu korunu pronajala.
Objekt, který až do poloviny devadesátých let minulého století sloužil jako míchárna krmných směsí pro hospodářská zvířata, chátrá, a proto se více než tři roky hledal reálný plán na jeho smysluplné využití. Z průzkumu zjistili členové místního sdružení ochránců přírody, co by si ve mlýně místní obyvatelé představovali a co postrádají. Ze získaných poznatků pak vypracovali ekonomickou studii s okruhem činností, které by vedly k rozvoji obce a regionu a současně byly v souladu s tím, čím se organizace ochránců přírody zabývá. Aktivity, jež ochránci přírody plánují, respektují charakter středočeské vesnice a snaží se vyjít vstříc názorům obyvatel. Kromě rozšíření služeb chtějí nabídnout i bezplatné poradenství pro pěstitele, chovatele včel či zájemce pro alternativní energii a technologie úspory energie.
Na projekt získali ochránci přírody peníze z Evropské unie.
„Máme dokončenou přípravnou dokumentaci a vydané stavební povolení. Rekonstrukce pokračuje podle plánu, prioritou je dokončení elektrárny a vazba na evropské fondy, na které čekáme,“ říká Jan Pešout z místního sdružení s tím, že pro renovaci historické vodní turbíny jsou hotovy všechny mechanické části. „Vstupujeme do fáze automatizace provozu a testu. Věříme, že s podzimní vodou elektrárna pojede ve zkušebním provozu. Vyrobená energie je určena do distribuce v běžné síti,“ uvedl.
Vzhled hlavní budovy mlýna by se měl upravit do podoby, ve které se nacházel před II. světovou válkou, tedy se stejným počtem a velikostí oken i tvarem střechy. Uvnitř vzniknou ubytovací prostory se zázemím a společenskou a školící místností. V přízemí vedlejší budovy, dříve obytného domu mlynáře, je plánována pěstitelská pálenice. V rámci projektu se počítá i s prostory pro místní spolky a s vytvořením počítačové učebny s internetem. „Zahájení provozu, pokud vše půjde jak bychom si přáli a zajistíme financování, by mělo proběhnout v horizontu do roku 2010,“ dodal Jan Pešout.

1.8.2007
SDÍLEJ:
Žďárský tenorista Jakub Pustina.

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

ZŠ Krhanice a třídní učitelka Jana Vilémová
12

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Dopravu kolem Benešova blokuje nehoda

Benešov - Srážka dvou osobních aut poblíž benzinového čerpadla na silnici E55 u benešovské křižovatky na Červených Vršcích, komplikuje dnes, ve středu 18. října ranní dopravní špičku. Auta stojí podél Benešova ve směru od Tábora na Prahu.

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Benešov – Bourání pěti montovaných objektův areálu Táborských kasáren, které celých 10 let, co místo opustili vojáci, okupovali bezdomovci, začalo v pondělí. Kromě demolice má neoprávněnému pobytu bezdomovců v areálu zabránit i městem najatá ostraha.

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

Benešov /OBRAZEM/ – Dva nové sety akumulátorových operačních vrtaček a pil mají na ortopedickém oddělení v benešovské nemocnici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení