Jeho předchůdci, Luboš Baranec a Vojtěch Gergelits se na něm příliš neohřáli. Zda bude i on pokračovat v tradici či konečně prolomí prokletí, ukáže až čas.

Trojánek věří, že díky dlouholetým zkušenostem z působení, ať už u Policie ČR, tak městské policie a především své nekonfliktní povaze, se mu podaří na vedoucí pozici nejen setrvat déle než pár měsíců, ale navíc dokáže městskou policii v očích občanů prezentovat jako pomocníka, a ne coby pouhou represivní složku.

„Nechci, abychom byli vnímáni jako ti, kterých se mají občané obávat, ale naopak, že jsme jim nápomocni při řešení nejrůznějších událostí,“ vysvětlil novopečený vrchní strážník benešovské městské policie s tím, že další prioritou je nejen bezpečnost v městské dopravě, ale i samotných občanů Benešova.

Zároveň ovšem dodává, že to není snadný úkol. Podle Jaroslava Trojánka je zapotřebí například spolupráce i se státní policií a ostatními bezpečnostními složkami.

Hlavní důraz klade zaměstnanec městského úřadu na informovanost. V té vidí základ úspěchu.

„Prostřednictvím našich webových stránek seznamujeme občany s tím, co pro město a lokality, které máme v kompetenci děláme či co připravujeme. Například jsme upozornili, že začneme ve větší míře využívat proti nedisciplinovaným řidičům technický prostředek pro zabránění odjezdu vozidla takzvané botičky,“ uvedl Trojánek.

V celém loňském roce zaevidovala městská policie sto padesát nasazených botiček. Letos to bude číslo daleko vyšší. Jen za půl druhého měsíce použila tohoto omezovacího prostředku o polovinu víc než minulý rok.

Od začátku března je novým vrchním strážníkem Jaroslav Trojánek. Muž, který má u policie, ať už státní, či městské mnohaleté zkušenosti. I přes svojí pracovní vytíženost Benešovskému deníku poskytl rozhovor.

 Začneme trochu zostra. Říkáte, že se zaměřujete na nedisciplinované řidiče. Přesto nám jeden čtenář poslal fotku, kde u benešovského Kauflandu stojí auto MP na místě vyhrazené pro auta s malými dětmi. Kážete vodu a sami pijete víno. Jak mi to vysvětlíte?

O tomto případu nevím. Nicméně jestli hlídka zaparkovala na místě, které bylo určené pro auta s kočárky, pravděpodobně jela k případu, který si vyžadoval rychlý zásah. Jestli tomu tak bylo, je pochopitelné, že není důvod to jakkoliv řešit.

 A ještě jedna věc. Lidé se pozastavují nad tím, že MP dává botičky autům, které zaparkují u svaté Anny u zámeckého parku. Není tam  žádná dopravní značka, která by to zakazovala…

O tom také nic nevím. Ale v tomto místě je tuším zákaz vjezdu. Záleží na na tom jestli vozidlo nestojí mimo komunikaci, tam by to byl neoprávněný zábor veřejného prostranství, ničení zeleně. Vozidlo nesmí stát v křižovatce, nesmí zabraňovat vjezdu na komunikaci.

Jak si vaši kolegové zvykli, že už nejste jedním z nich, ale jejich nadřízený?

To se musíte zeptat jich. Ale zatím jsem se nesetkal se sebemenším problémem, že by mě nedokázali brát jako autoritu.

 Máte dostat nové auto. K čemu ho využijete?

Mělo by jít o Škodu Yetti, takže ji využijeme především na místa, která jsou hůře přístupná.

 Blíží se Sázavafest. Bude se na něj MP nějak speciálně připravovat?

I když ten loňský proběhl v klidu, nemůžeme určitě usnout na vavřínech. Vždycky je co zlepšovat. Ale nic mimořádného nechystáme.

 Zanedlouho končí provoz noclehárny pro lidi bez přístřeší. Předpokládáte ze strany těchto lidí nějaké problémy?

Občasné problémy se vyskytly i v době kdy fungovala. Ale nebylo to nic vážného. A ani do budoucna nepředpokládáme, že bychom proti nim museli jakkoliv výrazně zasahovat.

 Něco odlehčenějšího. Co vás vedlo k tomu se přihlásit do konkurzu na vrchního strážníka. A měl jste už nějaké zkušenosti ve vedoucí funkci?

Byla to výzva. Myslím si, že mohu předat ještě nějaké zkušenosti, které jsem za ta léta u policie nasbíral. Když jsem pracoval u policie, tak jsem zhruba šest, sedm let vykonával funkci zástupce vedoucího oddělení kriminální služby.

 Vaši předchůdci se v šéfovském křesle příliš neohřáli. Myslíte si, že s vámi přijde konečně i dlouholetý šéf?

 Co bylo příčinou jejich odchodu nevím.Ale já se snažím nejen rozhodovat, ale i naslouchat. Nedělá mi problém plnit příkazy a s lidmi komunikovat.

 Jste spokojený se stávajícím počtem strážníků?

Současný stav je sedmnáct strážníků, protože dvě kolegyně jsou na mateřské dovolené. Celkově bychom měli být doplněni o jednoho strážníka. Takže nás bude dvacet a to si myslím, že je počet, který by měl plně pokrýt potřeby.

 Kdy by měl nastoupit?

 Myslím si, že tak do měsíce. Výběrové řízení se totiž už konalo. U toho jsem sice nebyl, jelikož jsem ještě nebyl ve funkci, ale u samotného výběru jedince bych měl už být.

VIZITKA JAROSLAVA TROJÁNKA

O Jaroslavu Trojánkovi se dá říct, že Benešovsko je jeho srdci blízké. Před zhruba pěti desítkami let se narodil v Benešově, kde vychodil i základní školu. Nyní, už více než dvacet let žije společně s manželkou a dvěma dospělými dětmi ve Vlašimi. Z Benešovska odešel pouze na dva roky. A to do Prahy, kde vystudoval policejní akademii. V roce 2010 ukončil bakalářské studium na vysoké škole. To už ovšem dálkově. Necelých třiatřicet let sloužil u Policie České republiky. Nyní je od začátku března vrchním strážníkem Městské policie Benešov, kde působil řadu let jako řadový strážník. Jeho největší zálibou je motorismus. A jak s úsměvem dodává, vzhledem k tomu, že bydlí v rodinném domě, stal se jeho koníčkem i ten. Jeho údržba a práce na zahradě.