Patří k nim například manželé Marek a Karolína Hanesovi z Mladé Boleslavi.

Na sebe si pro tuto příležitost oblékli vycházkové uniformy pěchoty, takzvané kopřiváky, tedy oděv z kousavé tkaniny, který používala Československá armáda nejen v meziválečném období.

„Zajímáme se o vojenskou historii první Československé republiky," vysvětlil Marek své hobby s tím, že právě do tohoto období pasuje také lehké opevnění vzor 36, které je jedním z exponátů VTM Lešany.

„Přijeli jsme se podívat nejen na to, ale také na dva tanky LT 35 a LT 38. I ty patří do meziválečného období," uvedl muž v hodnosti vojína.

I když mladí manželé nejsou členy žádného sdružení nebo spolku vojenské historie, svému koníčku věnují spoustu času i peněz.
Marek si nechal ušít uniformu vzor 21, kterou měl v sobotu v Lešanech na sobě. Jeho žena ho pak doprovázela v replice podobné uniformy, kterou nosili vojáci Československé armády po malých úpravách i po druhé světové válce.

„Manželka má na nohou hasičské boty, které jsou nejvíce podobné střevícům vzor 21," připomněl nadšenec.

Na akci Vojenského historického ústavu v Lešanech nezavítali manželé z Mladé Boleslavi poprvé.

„Jezdíme sem od začátku, co tady tyto akce jsou, i když ne každý rok," přiznala Karolína Hanesová.

Pro letošek si na sebe manželé vzali už zmiňované kopřiváky, ale při jiných příležitostech do Lešan vyrazili v současných uniformách Armády České republiky nebo jen tak, v civilu.

A k uniformě samozřejmě patří také zbraň. A má ji i Marek Hanes.

„Vlastním pušku vzor 24 a vzhledem k tomu, že je plně funkční, mám na její držení i zbrojní pas," řekl.

Jeho žena ale žádnou pušku nemá, protože zbraně nosí nerada.

I když se manželé, jak sami přiznávají zajímají o vojenskou historii takříkajíc nadivoko, zúčastnil se Marek jako účinkující také rekonstrukce mobilizace z roku 1938 u jednoho z obranných pohraničních bunkrů nedaleko Králík.

Jak velcí fandové do vojenství manželé jsou, dokládá také to, že na pozemku u své chalupy v Lužických horách už několik let rekonstruují řopík, tedy lehké opevnění vzor 37 a budují v něm své malé soukromé muzeum.

Manželé Marel a Karolína Hanesovi nebyli samozřejmě jediní, kdo do lešanského vojenského muzea v sobotu zamířil. Podobně naladěných lidí tam přišlo pěšky z okolí, přijelo auty na motocyklech nebo vlakem taženým parní lokomotivou možná více než patnáct tisíc.

Kvůli tak obrovskému zájmu kolabovala doprava a pomalu popojíždějící až hodinové kolony aut se vytvářely ze všech přístupových směrů.