„Je za tím spousta tvrdé dřiny, nekonečné hodiny tréninků a nespočet odehraných turnajů," vysvětlil kouč obou kluků Jiří Houžvička s tím, že po účastech na Czech Open je to další pokořená meta.

„Nejsou známí jako třeba rakouský klan Rodrigézovců, zatím nemají takové herní kvality jako Angličané, Němci, Holanďané nebo Severní Irové, ale svou bojovností všem ukázali, že se chtěli poprat o vítězství. Věřím, že na příští WDF EUROPE CUP YOUTH 2017 už budeme lépe připravení a snad se podaří vystoupat na stupně vítězů," dodal optimisticky Jiří Houžvička. 

Co bylo podmínkou vaší účasti na Mistrovství Evropy?
Daniel: Mistrovství republiky, které se konalo v dubnu v jihočeských Bělčicích. Tam jsme se umístili v nejlepší čtveřici.

Kolik států se na ME sešlo?
Daniel: Osmašedesát hráčů-juniorů ze sedmnácti zemí. Kromě České republiky a samozřejmě domácího Maďarska tam byl třeba Gibraltar, Švédsko, Finsko, Německo, Holandsko nebo třeba Turecko.

Turecko? V době konaní ME tam došlo zrovna k pokusu o vojenský převrat. Neodrazilo se to nějak na sportovních výkonech tureckých šipkařů?
Václav: To naštěstí ne, jelikož se to dozvěděli až poslední den, kdy už se nesoutěžilo. Ale bylo na nich vidět, že je to hodně ranilo.

Získali jste medaile?
Daniel: Ne, a vlastně ani nikdo z naší výpravy. Nejlépe dopadla Markéta Malinovská z Prahy, která skončila v jednotlivcích pátá, a co se týká mě a Vašíka, tak my jsme ve dvojicích obsadili ze čtyřiatřiceti deváté místo, a v jednotlivcích třiatřicáté až čtyřiašedesáté.

Tomu nerozumím.
Václav: Tam se to hrálo na KO pavouka. To znamená, že kdo vypadl v prvním kole, automaticky skončil na 33 až 64 místě.

Kdo získal zlato?
Daniel: Holanďan Justin van Tergouw, stříbro Ir Keane Barry a o bronz se dělili Němec, jehož jméno jsem bohužel zapomněl a Holanďan Maikel Verberk.

Takže domácí žádnou medaili nezískali?
Václav: Ve dvojicích holky, Vivien Czipó a Kitti Neumajer, které porazily dvojici z Anglie – Danielle Ashtonovou a Bean Greavesovou.

Co jste si z mistrovství „odvezli"?
Daniel: Hlavně spoustu nových zkušeností. Bylo zajímavé sledovat různé techniky házení a styly držení šipek soupeřů. A mám lepší pocit při házení. Přijde mi to najednou nějak lehčí.
Václav: Já měl ze začátku velkou trému. Ale ta časem opadla, a stejně jako Dan, začal jsem sledovat jakým způsobem hází soupeři.

Kolik členů čítala česká výprava?
Daniel: Osm. Čtyři kluci, dvě holky a dvě manažerky.

Jak jste vlastně do Budapešti cestovali?
Václav: Osm hodin vlakem. Z Benešova do Prahy, odtamtud do Brna, kde se k nám přidali dva kluci a dvě manažerky, ty dvě holky s námi jely už z Prahy, a pak všichni společně do Maďarska. To nám platila už Česká šipková organizace.

Máte před sebou nějaké další závody?
Daniel: Na podzim bude v Praze velký mezinárodní turnaj Czech Open a výhledově Hungaria Open.

Mistrovství Evropy bylo vaše první sportovní klání v zahraničí?
Václav: Druhé. Loni jsme byli na Hungaria Open. Ale co se týká mistrovství, tak úplně první.

Koukám, že máte na sobě dresy. V těch jste reprezentovali ČR?
Václav: V těchto a potom jsme měli ještě jedny v barvách naší vlajky. Klasicky modrý klín, levá část bílá, pravá červená. Ty nám nechala na ME udělat Česká šipková organizace, ale reprezentovat v nich můžeme i na jiných turnajích.

Když jsme se bavili, co vás v Maďarsku nejvíc zaujalo, říkali jste, že hezké holky. Které byly nejhezčí?
Daniel: Z Norka a Švédska.
Václav: Švédky, a hezké byly i Maďarky. Akorát, že vůbec nedávaly najevo své pocity. V každé situaci se tvářily stejně. Vyhrály, tvářily se neutrálně, když prohrály, nasadily úplně stejný výraz. A když zvítězily, místo toho, aby se radovaly, brečely.

Ještě mi řekněte, jak se vám líbila Budapešť.
Daniel: No, my jsme neměli ani moc času si ji prohlédnout. Ale povím vám dvě perličky. Ta první se odehrála hned po příjezdu na nádraží. Prý že musíme počkat na pořadatele, který nás odvede do hotelu. Tak jsme čekali asi 15 minut, abychom pak zjistili, že hotel je hned vedle nádraží. A druhá perlička, když jsme si zabouchli obě karty na dveře na pokoji. Šli jsme tedy na recepci ať nám dají náhradní. Tou jsme si odemkli, vzali ty původní a tuhle hodili na stůl. Jenomže, když jsme se vraceli zpět na pokoj, ani jedna nefungovala. Mezitím je totiž zablokovali a aktivní byla pouze ta, co ležela na stole. Takže nám vystavili další, již čtvrtou kartu.

Máte za sebou polovinu prázdnin, jak budete trávit tu druhou?
Václav: Ještě pojedu na tábor do Jablonné nad Vltavou a potom budu už doma. To se budu snažit každý den trénovat šipky.
Daniel: My pojedeme s rodiči ještě do Chorvatska, a potom budu už také v Benešově a snažit se každý den alespoň dvě hodiny házet šipky.