„Testování má rostoucí trend, a proto je výhodou, že se odběrové místo bude nacházet ve větších prostorách a v přízemí. V okolí je také lepší možnost k parkování vozidel a za to, že nám vyšlo město Benešov vstříc, děkujeme,“ uvedla Markéta Zikmundová z Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, jejíž pracovníci budou obsluhovat odběrné místo i v KC Karlov.

Současná situace je naprosto odlišná od loňska, kdy na Benešovsku nebyl v době spuštění PCR testů ani jeden prokázaný případ covidu 19. Tehdy Středočeský kraj vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou zprovoznil, shodou okolností také 16. března, odběrové místo v poliklinice na Malém náměstí. Direktivní přístup kraje tehdy pobouřil veřejnost a vyvolal vlnu nevole i mezi komunálními politiky. Kraj po protestech benešovské radnice proto odběrové místo přesunul na parkoviště u plaveckého bazénu a o něco později pak do areálu nemocnice.

„Labyrint je nyní bez využití, proto padla volba právě na tento prostor. Odběrové místo na antigenní testy v nemocnici není velké a vzhledem k tomu, že se od desátého března budeme testovat všichni, předpokládám, že naše testovací centrum bude využité ještě víc,“ sdělil benešovský místostarosta Roman Tichovský.

V benešovské nemocnici jsou nyní dvě odběrová místa. Po 16. březnu ale zůstane jen to pro testy PCR. Mezi mobilní buňky odběrového místa mohou vjíždět z Erbenovy ulice i automobily. To u odběrového místa v KC Karlov, není možné.

Dobrovolné testování veřejnosti na covid 19 antigenními testy probíhá od 16. prosince 2020. Testování se mohou zúčastnit všichni občané ČR, je zdarma a je možné ho opakovat po třech dnech. „Pokud například podstoupil klient test v pondělí, má nárok na další hrazený z prostředků veřejného pojištění až ve čtvrtek,“ upozornila Markéta Zikmundová.

Lidé bez zdravotního pojištění v Česku zaplatí za test 350 korun. To platí i pro ty, kteří se dostaví na antigenní test dříve než po stanovených třech dnech.

Preventivní antigenní testování není primárně určeno pro osoby s příznaky onemocnění covid-19 nebo lidi v karanténě. Stále platí pravidlo, že osoby s příznaky onemocnění kontaktují svého praktického lékaře. Ten indikuje potřebné vyšetření nebo vystaví žádanku na PCR test. Osoby v karanténě musí 5. – 7. den absolvovat PCR test, který indikuje praktický lékař nebo krajská hygienická stanice.

K antigennímu testy se lze objednat přes „Portál pacienta“ na webu benešovské nemocnice nebo po telefonu na čísle 702 153 653. Zájemce se může k odběru vzorku dostavit i bez objednání, ale bude čekat, než přijde na řadu. Ti bez žádanky od praktického lékaře či hygienické stanice se musí prokázat občanským průkazem nebo průkazem pojištěnce.

Odběrové místo v nemocnici má otevřeno v pondělí až pátek od 7 do 12 hodin a od 12.30 do 15.30 hodin. V sobotu pak od 7 do 12 hodin. Poslední odběr provádí zdravotníci 30 minut před koncem provozní doby. Výsledek antigenního testu se lidé dozví do 20 minut.