Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Stropnický: Řeči o tom, že nás stejně někdo slupne, jsou hloupé a škodí

Lešany – Poprvé se do lešanského VTM vypravil ve své funkci ministra obrany také Martin Stropnický. „Těšil jsem se na to, je to vyhlášená akce," přiznal vrcholný český politik a poskytl Benešovskému deníku krátký rozhovor.

24.5.2015
SDÍLEJ:

Ministr obrany ČR Martin Stropnický ve VTM Lešany.Foto: Zdeněk Kellner

Takže, pane ministře, jak se vám v Lešanech líbí?
Je to tady bezvadné a důležité pro takovou akci je, že vyšlo i počasí. Přišla spousta lidí a mě těší, že se veřejnost zajímá o vojenskou techniku. Právě přes ní se také dozví, spoustu věcí z naší historie. Navíc je tu i hodně mladých a také malých dětí a to je fajn. Na téhle akci je vidět, kolik lidí se vojenskou historií zabývá aktivně ve veterán klubech, nebo ve svém volnu a za své peníze dává do provozuschopného stavu vojenskou techniku.

Začátek programu byl ve znamení předváděčky práce českých vojáků v první světové válce. Moderátoři akce také zmínili 9. květen 1915, kdy první pěší pluk francouzské Cizinecké legie, tvořený českými a slovenskými dobrovolníky, často členy Sokola, podle jejichž pozdravu se rotě začalo říkat Nazdar, přispěli k vítězství v bitvě u Arrasu. Co cítíte při vyslovení jména roty Nazdar?
Rota Nazdar je pro mě naprostý fenomén. Shodou okolností jsem při výročí bitvy byl s našimi veterány ve francouzském Arrasu, a proto je pro mě to, co členové roty Nazdar dokázali, naprosto neuvěřitelné. Oni tehdy, na začátku první světové války založili legii státu, který vlastně ještě další čtyři roky neexistoval! Proto se mi nyní nelíbí řeči mladých lidí, kteří říkají, že do obrany státu jim nic není, že je tu od toho armáda. To je sice pravda, ale jsou situace, kdy by člověk měl přiložit ruku k dílu. V tomto směru nám dávají naši dědové a pradědové z Československých legií na frak.

Myslíte si, že se myšlení Čechů někdy vrátí k té pospolitosti a odpovědnosti za věci budoucí, kterou prokázali naši legionáři?
Domnívám se, že tahle odpovědnost se k nám pomalu vrací se vzrůstajícím nebezpečím, i když ho nikomu nepřeji. Přispět k tomu mohou i akce, jako je ta v Lešanech. Je dobře, že se o armádě mluví, že má důvod existovat a že dělá svou náročnou práci pro lidi. Nikdo totiž neví, kdy se budeme muset bránit, a proto bychom na to měli být připraveni. Řeči o tom, že jsme malí a že nás stejně někdo slupne, jsou velice hloupé a škodlivé. Mohou dokonce vyvolávat chuť agresora to udělat. Z toho důvodu mám velký obdiv k Izraeli a k tomu, jak tamní řadový občan vnímá svůj díl zodpovědnosti za obranu. Všem chytrákům, kteří to zpochybňují, vřele doporučuji, ať se tam jedou podívat a nasát atmosféru odhodlání a nefalšovanou národní hrdost.

Lešanskou arénou jste se také projel ve válečném Jeepu Willys. Jak se vám tento legendární automobil řídil?
Je to úžasné vozidlo, je jak z cukru! Je přesně to, co mám rád – bytelná kovářská práce. Na pražské dlažbě by to byl asi kostitřas, ale v terénu je to lehoučké, čiperné auto se skvělou manévrovatelností. Kdybych měl zbytečných čtyři sta tisíc korun, což je cena, za níž Vojenský historický ústav auto v dokonalém stavu koupil, hned bych do toho šel.

Autor: Zdeněk Kellner

24.5.2015
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Osmatřicetiletý muž zmizel, objevil se za 3 dny

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

Vlašim – Vlašimský zámek bude ve čtvrtek 19. října patřit opernímu zpěvu. Od 19 hodin zde vystoupí pěvec Jakub Pustina a vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu Jihlava 2017. Kromě Vlašimi budou mít podobnou příležitost už jen posluchači v Pelhřimově, Kuřimi, Dolní Cerekvi a Kraslicích.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení