Na Benešovsku se opatření nyní týkají velkochovů, kterých je v okrese několik. Předně je to chov nosnic v areálu někdejšího Váňova statku nedaleko Benešova, který provozuje akciová společnost Mydlářka. Ta má také chov kuřat v areálu u Líšna. Další komerční, ale znatelně menší chovy drůbeže, evidují veterináři na Benešovsku také v Čerčanech nebo Jezeře.

Likvidace kachního chovu kvůli ptačí chřipce. Ilustrační foto.
Ve velkochovu krůt v Sedlčanech se objevila ptačí chřipka, drůbež musí utratit

„V rámci opatření musí být drůbež chována v uzavřených prostorách. Současně musí být krmení a napájení na takovém místě, aby se k němu nedostalo nebeské ptactvo,“ vysvětlil Zdeněk Císař, ředitel Odboru veterinární hygieny a veřejného zdraví Krajské veterinární správy Středočeského kraje.

Zavlečení nákazy do takového velkochovu může, jak dokládá situace z Tachovska, kde byla ptačí chřipka zjištěna u chovu s tři čtvrtě milionem nosnic, ohrozit fungování celého podniku.

„Proto má sám chovatel snahu svůj chov uchránit před veškerými nákazami, nejen ptačí chřipkou,“ upozornil Císař.

Povinnosti mají i drobní chovatelé

U malochovů domácího ptactva musí podle jeho vyjádření vlastník prostor zabezpečit před volně žijícími ptáky alespoň dostatečně hustým králičím pletivem. Ale i tito drobní chovatelé musí současně zajistit, aby se nebeské ptactvo nedostalo ke krmení, vodě nebo podestýlce a nemohlo je kontaminovat svým trusem.

Velké chovy ptáků mají krajští veterináři pod kontrolou. Jinak to ale je u drobnochovatelů.

„Pokud se u takových malých chovů vyskytne ptačí chřipka, vyzýváme příslušné obce, aby nám dodaly seznam chovatelů a soupis chované drůbeže na jeho území,“ uvedl Zdeněk Císař.

Například při chovu čtyř slepic není povinná registrace chovu, ale v případě, že ho napadne ptačí chřipka, má chovatel povinnost tuto situaci neodkladně nahlásit státní správě.