V benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie se každý měsíc rodí více než 100 miminek.

Nejvíce dětí, které se během jediného dne narodily, je 12, ale to je už podle personálu porodnice kritická situace, která se nedá zvládat dlouho. Běžný počet dětí je pět až šest. Tento stav je setrvalý, a proto se současný akutní pokles porodnosti v České republice zatím Benešovska netýká.

Nejvíce miminek se letos narodilo v lednu a to 134 a v červnu, kdy šlo o 137 novorozeňat.

Podle primáře gynekologicko – porodnického oddělení Stanislava Matouška nerodí v benešovské porodnici pouze maminky z Benešovska.

„Celá řada maminek je z Prahy a okolí. Hodně maminek je také ze Sedlčanska,“ vysvětlil primář.

Většina žen se rozhoduje pro benešovskou porodnici hlavně kvůli příjemnému a novému prostředí, které nemocnice nabízí. „Chodila jsem do Benešova na zemědělskou školu a vždycky se mi tu moc líbilo,“ uvedla Jaroslava Zajíčková, jedna z novopečených maminek, které v minulých dnes přivedly na svět svého potomka. „Podle mě je benešovská nemocnice hezčí, než příbramská,“ dodala novopečená maminka ze Sedlčanska.

„Můj lékař je z Votic, a proto jsem rodila tady, v Benešově,“ konstatovala Alena Hlaváčková z Nalžovic na Sedlčansku, která se v neděli narodila dcera Eliška.

Toto tvrzení podporují i slova primáře Stanislava Matouška. „Benešovská porodnice má moderně zrekonstruovaný pavilon. To, co je v jiných nemocnicích považováno za nadstandard, u nás patří ke standardnímu vybavení,“ popsal situaci Matoušek.

Podle něj se všichni lékaři, porodní asistentky, všeobecné sestry a ostatní zaměstnanci snaží mít lidský přístup ke všem pacientům. Všichni se prý snaží maminkám vše náležitě objasnit a to určitě přispívá k tomu, aby se v Benešově rodičky cítily dobře.