Pro oba to byl jen další z dnů, kdy do Benešova jeli darovat krev. Za sebou už takových dnů mají oba spoustu. „Asi tak šedesát,“ potvrdil Miloš Jelínek, starosta Střezimíře, který první odběr podstoupil ještě jako voják základní služby.

Přesto byla pro oba cesta tentokrát trochu jiná. Především tím, že k ránu napadl sníh. Do Benešova jeli přes Smilkov a Votice, aby se kvůli očekávaným dopravním komplikacích raději vyhnuli hlavnímu tahu, silnici I/3.

„Na votickém kopci bývají kvůli sněhu často vzpříčené kamiony a nedá se tam projet. Proto jsme jeli po okreskách. Silnice na naší trase už byly prohrnuté,“ zhodnotil Jelínek cestu, při níž však muselo jejich auto zdolat také několik poměrně prudkých kopců typických pro krajinu České Sibiře.

Potíže ale Jelínkovi neměli ani při sjezdu z Polského vrchu do Votic po někdejší státní silnici E55. „V zimě jezdím raději cestou, kde není takový provoz. Člověk má alespoň víc místa na případný úhybný manévr,“ dodal.

V Benešově na transfuzní stanici pak už probíhalo všechno podle známého scénáře. Tedy téměř. Čekárna byla znovu plná lidí, ale právě sníh podle vrchní laborantky Jiřiny Kloudové zapříčinil, že z šedesáti domluvených dárců jich brzy ráno dorazilo méně, než očekávala. „Lidé budou kvůli komplikacím na silnicích přijíždět o něco později,“ vysvětlila.

I když zdravotníci častěji poptávají například vzácnou krevní skupinu 0, momentálně v Benešově potřebují úplně tu nejběžnější, kterou je A + a také AB.

Také ve středu, během druhého dne Mikulášských odběrů, měla transfuzní stanice nasmlouvaných šedesát dárců. Každý z nich po oba dny dostal kromě obvyklého balíčku s občerstvením také oplatku se sv. Mikulášem.