„Každý rok je v těchto místech brzy zjara hodně přejetých žab. A i když se snažíme se jim vyhnout, přejíždí je i naše auta,“ přiznala trochu kajícně Kateřina Palečková, která má s manželem v Krusičanech hospodářství. Popisovanou situaci na českých silnicích bezpochyby prožije každoročně spousta řidičů. Většina z nich se ale zmůže nanejvýš na politování nebohých tvorů. Mladá farmářka si ale řekla dost. A začala v úvodu letoška skutečně jednat. Kontaktovala Český svaz ochránců přírody Vlašim (ČSOP) s informací o situaci a díky její iniciativě se už první březnové úterý na uvedeném místě konala brigáda.

Materiál dodal Český svaz ochránců přírody

„Věděla jsem, že ochranáři zábrany kolem silnic staví a navíc jsem ještě jako studentka s ČSOP spolupracovala,“ připomněla cestu k bohulibé akci Kateřina Palečková s tím, že pro dobrou věc dokázala na místo přivést i čtyři členy její rodiny a také další tři přátele. Do rukou vzali brigádníci rýče, lopaty nebo krumpáč a podél silnice v délce zhruba dvou set metrů vytvořili rýhu. Další z brigádníků pak zatloukal dřevěné hranoly a další k nim sponkovačkou přichytával černou fólii, která žáby zadrží před vstupem na vozovku.

Budování zábran u Krusičan 5. března 2024:

Brigáda u Krusičan, 5. března 2024. | Video: Zdeněk Kellner

Materiál dodalo ČSOP. Kromě dřevěných kolíků a fólie také plastové kýble s vyvrtanými otvory na odtok vody. Ty brigádníci zakopali do země a obojživelníci se do nich při hledání cesty chytí. Říká se jim padací pasti. „Je trochu chladno, žáby nejspíš ještě zítra nepůjdou, ale už pozítří je začneme sbírat a přenášet na druhou stranu silnice,“ dodala Kateřina Palečková. Materiál potřebný pro vybudování zábran přivezl ke Krusičanům Filip Hejný z ČSOP Vlašim. Ten také vysvětlil, že nestačí žáby přenést jen těsně za silnici, ale je potřeba je dát dál.

Zachráněné žáby přestěhují k rybníku

V případě popisovaného místa až na břeh tamního rybníku Krčín. „Pak bude jistota, že se žáby nevrátí zpátky na silnici,“ potvrdil Hejný s tím, že žabí tah končí zpravidla v závěru dubna. „Na této lokalitě jsme díky iniciativě paní Palečkové vůbec poprvé. Proto zatím nevíme, kolik obojživelníků potáhne. Dobrovolníci, kteří je budou z padacích pastí přenášet, je současně také budou počítat,“ dodal. ČSOP Vlašim zábrany každoročně instaluje s využitím brigádníků na řadě míst okresu Benešov a Kutná Hora. „Tam už tah začal, zatím jsme na každém místě přenesli kolem šedesáti žab,“ dodal mladý ochranář.