Obec vzdálená přibližně 30 kilometrů od pražské Thomayerovy nemocnice, z které v úterý odpoledne nebezpečný muž utekl. Stalo se tak poté, co pochybili členové vězeňské eskorty, kteří Jana Nováka dopravili do nemocnice v pražské Krči na chemoterapeutickou léčbu. Nebezpečný vězeň utekl v nestřeženém okamžiku oknem z nemocničního pokoje ve druhém patře Thomayrovy nemocnice, kde zůstal zcela bez dozoru a od té doby se ukrývá neznámo kde. A právě jedním z míst, na které má Jan Novák z dřívější doby vazbu je obec Krhanice, kde žil nějaký čas se svou přítelkyní.

„Že se jedná o problémového člověka, jsme se dozvěděli až z médií poté, co přepadal vietnamské obchodníky v Praze. V době, kdy v Krhanicích bydlel, se rozhodně nechoval problémově nebo dokonce agresivně," uvedl starosta Krhanic Aleš Papoušek.

Za krhanické fotbalisty odehrál dvě přátelská utkání, rád zašel do místní hospody U Krkovičky na pivo. Podle slov Aleše Papouška, měl zájem se zapojit do dění v obci a začlenit se mezi tamní obyvatele. O to víc nejen jeho, ale i většinu obyvatel Krhanic překvapilo, když televize zveřejnila jeho fotografii s tím, že se jedná o nebezpečného vězně na útěku. V ten okamžik začali mít lidé obavy. Stačilo, aby přestalo v obci svítit pouliční osvětlení, a ihned volali starostovi a žádali okamžitou nápravu.

„Několik vystrašených maminek mi telefonovalo, jestli mohou pouštět děti samotné do školy a ze školy a zda není nebezpečné po setmění vycházet z domu. Je to logické. V ten okamžik je pocit klidu a bezpečí pryč," popsal napjatou situaci v obci její starosta.

Místní se o celé situaci nechtějí příliš bavit. V hloučku, mezi svými probírají, co se stalo a řeší, jak by asi zareagovali, kdyby se Jan Novák přeci jen v Krhanicích objevil. Veřejně ale o tom hovořit nechtějí.

„To víte, že máme strach. Ale na nic se mne neptejte," odpovídají jedni. Další, před obavami z případné pomsty mlčí úplně.

„Tady nejste v Praze. Tohle je malá obec, kde se všichni znají. Takže nečekejte, že vám někdo něco řekne," utrousil kolemjdoucí.

Mlčí i policie. Ta z taktických důvodů odmítá vývoj pátrání jakkoliv komentovat.

Neprodleně poté, co Jan Novák uprchl, hlídkovala nepřetržitě dva dny policie jak v centru obce, tak na příjezdových cestách do ní. Dokonce létal nad Krhanicemi vrtulník s termovizní.

„Pak tady bylo ještě spousta policistů, kteří hlídkovali, aniž by o nich veřejnost věděla," poznamenal Aleš Papoušek.

Nyní projíždí několikrát denně obcí policejní hlídky a v okamžiku, kdy se v blízkosti domu, kde Jan Novák nějakou dobu se svou přítelkyní bydlel, pohybuje osoba, ihned policisté prověřují její totožnost. Kontrole se nevyhnula ani redaktorka Benešovského deníku a starosta obce, když v blízkosti inkriminovaného domu vznikala tato reportáž.