To jsou priority, které se bude město Týnec snažit realizovat v novém roce. Pochopitelně je také zařadilo do letošního rozpočtu. Ten schválili komunální politici.

„Rozpočet je sestaven jako schodkový. Do příjmů jsou zapojeny přebytky minulých období ve výši 3,8 milionu korun a to bylo nezbytné,“ připomněl starosta Týnce nad Sázavou Martin Kadrnožka. 

Na straně příjmů má letos Týnec 135 006 400 korun, zatímco na výdajové straně částku 162 045 000 korun.

Na pro aglomeraci významné investiční akce finanční plán počítá s výdaji téměř 80 milionů korun. Celých 31 milionů pokryjí úvěry. Další část investic pak pomůže Týnci hradit dotace. Město počítá s celkem až 43 miliony korun.

Týnec letos zvýšil například i částku, kterou na svůj provoz spotřebuje samo město. Zvýšily se zejména mzdové prostředky.

„Nárůst je důsledkem nových mzdových tarifů schválených vládou,“ obhajuje nárůst mezd starosta.

Na více peněz si přijdou také školy. Proti loňsku se jejich možnosti zlepší o celou desetinu.

Velmi citlivý je pro každé město a Týnec nevyjímaje, vodohospodářský majetek. Do fondu jeho obnovy sestavovatelé rozpočtu přidali 300 tisíc korun. Město tak má ve fondu obnovy vodohospodářského majetku k dispozici rovný milion korun. Dalších půl milionu korun letos hodlá Týnec poskytnout jako dotaci dalším vrtačům domácích studní.

Pro obyvatele zajímavým údajem je ale například i částka 6,4 milionu uložená ve fondu rozvoje bydlení. „Je možné je využít na poskytování půjček obyvatelům,“ dodal starosta Týnce. „Uvidíme, za jakých podmínek město bude peníze půjčovat. Bydlím s rodiči a rád bych se už konečně osamostatnil a pořídil si vlastní bydlení,“ reagoval na připravovanou pobídku města jeho obyvatel, pětatřicetiletý Jakub.