„Obec Soběhrdy s městem Benešovem podepsaly veřejnoprávní smlouvu, na jejímž základě bude Benešov zpracovávat pro Soběhrdy údaje z radarů,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský.

Poslední podmínkou spolupráce je schválení nejvyššími orgány obou obcí. V Soběhrdech o tom zastupitelé rozhodují při veřejném zasedání ve středu 30. března, Benešov má totéž v plánu v pondělí 4. dubna.

Přípravu na instalaci měřicí techniky už mají v Soběhrdech za sebou. Montáž by měla následovat v první polovině dubna.

Soběhrdy vzdálenými od Benešova jen zhruba šest kilometrů prochází krajská silnice II/110, která slouží jako přivaděč k dálnici D1. Obcí vede ve směru od dálnice zhruba tři čtvrtě kilometru dlouhou přehlednou rovinkou kolem zemědělského areálu a hřbitova. Až na jejím konci čeká na řidiče záludnost, která je přiměje k opatrnosti a zpomalení jízdy. Přirozenou překážku tam tvoří do přímého směru vozovky trčící objekt restaurace.

Radar v Soběhrdech nebude nový. V této chvíli slouží v Pyšelích, ještě dříve měřil rychlost aut v benešovské Vlašimské ulici. „V Soběhrdech bude pouze úsekové měření rychlosti, okamžitá rychlost se tam měřit nebude,“ doplnil benešovský místostarosta.

Část z pokut vybraných od neukázněných řidičů putuje jako dar Benešova obcím, kde se na základě smluv rychlost měří. Peníze pomáhají k úhradě provozních nákladů.

Vranov bude nyní z rozhodnutí benešovských radních dostávat polovinu původní částky. Důvodem změny je skutečnost, že obcí už řidiči ve většině případů projíždějí podle předpisů. To kromě prvotního účelu, tedy snížení rychlosti a zvýšení bezpečnosti na silnici, znamená také nižší částku vybranou na pokutách.