Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem zpracovává analytická agentura Datank a vyhodnocuje v něm v rámci celé České republiky 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Podle analytiků se může město Mladá Boleslav v rámci Středočeského kraje pochlubit velmi vysokým podílem firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů.

Podnikatelské prostředí může těžit z dobré dopravní dostupnosti, ve městě myslí také na elektromobilitu, o čemž svědčí nejvyšší počet dobíjecích stanic v přepočtu na 100 firem. „V rámci kraje nadprůměrná změna počtu obyvatel je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna,“ upozorňují analytici.

close Městem pro byznys Středočeského kraje 2023 se stala Mladá Boleslav, druhá je Lysá nad Labem, třetí Kralupy nad Vltavou. info Zdroj: archiv organizátorů zoom_in Městem pro byznys Středočeského kraje 2023 se stala Mladá Boleslav, druhá je Lysá nad Labem, třetí Kralupy nad Vltavou.

Dále vypichují fakt, že město umí čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech je v regionu vysoce nadprůměrný. Dostatečné finanční prostředky věnuje město především do oblasti veřejné dopravy. Podnikatelům magistrát nabízí, stejně jako všem ostatním obyvatelům, nadprůměrný počet úředních hodin. Při srovnání všech měst s rozšířenou působností ve Středočeském kraji byly z pohledu podnikatele jako velmi kvalitní vyhodnoceny také webové stránky města.

Náměstkyně primátora Mladé Boleslavi Miroslava Kašpárková zdůraznila význam automobilky Škoda Auto. „Pro Mladou Boleslav je pochopitelně nejtypičtějším závodem. Díky své výrobě osobních automobilů na sebe nabaluje další podniky, které pro něj vyrábějí různé komponenty. Tím pádem je v Mladé Boleslavi vysoká zaměstnanost a hodně firem, které zaměstnávají velké množství lidí. Pokud jde o infrastrukturu, tak se v letošním roce připravuje především rozšíření třídy Václava Klementa,“ zdůraznila.

Stříbro jde do Lysé, bronz do Kralup

Na druhém místě se v rámci Středočeského kraje umístila Lysá nad Labem. Ta podle analytiků těží především z kvalitního podnikatelského prostředí, které se i nadále rozvíjí. „Svědčí o tom alespoň v rámci kraje vůbec nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích. Příslibem rozvoje podnikání do budoucna je i nízký index stáří, vysoký nárůst počtu obyvatel a nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel,“ stojí ve zprávě analytiků s tím, že radnici je možné pochválit také za nadprůměrné výdaje do oblasti sportu a bydlení i za velmi nízkou dluhovou službu. Podnikatele pak potěší nízká daň z nemovitosti.

Třetí skončily Kralupy nad Vltavou, které kralují v oblasti přístupu veřejné správy. V rámci Středočeského kraje dosáhly skvělého výsledku v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a včasnost odpovědí živnostenských úřadů. „Radnice věnuje dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti vzdělávání. Podnikatelé ve městě můžou ocenit v rámci celého kraje relativní dostatek volných pracovních sil,“ píše se ve zprávě.

Celkové pořadí
1. Mladá Boleslav
2. Lysá nad Labem
3. Kralupy nad Vltavou
4. Poděbrady
5. Dobříš
6. Kladno
7. Slaný
8. Kolín
9. Neratovice
10. Český Brod
11. Brandýs n. L. / Stará Boleslav
12. Beroun
13. Kutná Hora
14. Příbram
15. Nymburk
16. Mnichovo Hradiště
17. Hořovice
18. Mělník
19. Benešov
20. Čáslav
21. Rakovník
22. Černošice
23. Říčany
24. Sedlčany
25. Votice
26. Vlašim