Zvykli si vždy na jaře při generálním úklidu odpad vyhazovat do obecních kontejnerů. Obyvatelé už však dnes na mnoha místech Benešovska tuto možnost nemají.

„Rozmisťování kontejnerů jsme zrušili především z finančních důvodů. Za každý takový úklid jsme platili téměř sto tisíc,“ objasnil místostarosta Týnce nad Sázavou Martin Kadrnožka, proč již kontejnery ve městě a okolních osadách letos obyvatelé, stejně jako loni, nenajdou. Rozpočet Týnce na to podle prý nestačí.

Zajímavostí je, že jeden kontejner Týnec přesto přistavil. „Nechápu, jak je možné, že na Brodcích kontejner stojí a v okolních osadách tuto možnost nemáme,“ stěžovala si žena ze Zbořeného Kostelce.

Podle Kadrnožky však umístění nádoby nemá s jarním úklidem nic společného. „U obecního domu číslo dvacet pět bylo větší množství nepořádku. Místní obyvatelé tak dostali možnost ho uklidit. Navíc spolupracujeme s probační službou, jeden nájemník toho domu dostal alternativní trest veřejně prospěšných prací, takže nepořádek uklízel,“ uvedl.

Místo sběrných kontejnerů Týnec volí jiný způsob úklidu. „Bioodpad, jako trávu, listí a větve technické služby obyvatelům odvezou po telefonickém objednání u mě,“ dodal Kadrnožka.

V Benešově podle ředitele TS Bohumila Rataje podobný typ úklidu nefunguje už asi dvacet let. „Každý den je otevřený sběrný dvůr a skládka funguje do šesti hodin odpoledne. Myslím si, že těch možností, jak se odpadu zbavit, mají lidé dostatek,“ domnívá se.

Mizení kontejnerů z měst a obcí však může mít i dost negativní efekt. „Jednoznačně to má vliv na rozšiřování černých skládek v těchto obdobích,“ uvedl Karel Kříž z Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim. Podle Kříže si musí starostové uvědomit, že i tak se vynaložení finančních nákladů na odvoz odpadu z lesů nevyhnou.