Jinak, ale podobně, to budou mít ve Střezimíři na jihu Benešovska. Oslavu 100 let vzniku republiky tam 28. října začne ve 13 hodin odhalení památníku obětem boje za svobodu. Doprovod si vezme na starost pěvecký sbor Domino. Od 15 hodin budou mít děti k dispozici skákací hrad a všichni pak program plný hudby – staropražské, popové i rockové. Veselí potrvá do půl druhé ráno a nepřekazí ho ani déšť. Pořadatelé připravují i zastřešení.

Jiná je ale situace ve městech. Největší sérii připomínek roku 1918 mají už od začátku letoška v Benešově. Nyní, v „předvečer“ oslav, jich zbývá už jen pár. Včera například školáci besedovali s Kateřinou Schwabikovou při přednášce s názvem Cesta dětí do staletí – první republika.

Starosta města Petr Hostek při příležitosti výročí připomněl, že se mu program připomínek ve městě nejen líbí, ale je také hrdý na spolupráci, která se v rámci příprav rozvinula mezi městem a jeho organizacemi. „Za to všem patří velký dík,“ řekl.

Do ukončení oslav zrodu ČSR se v Benešově uskuteční už v pondělí 17. září další beseda s Evou Havlovcovou, která povypráví o tom, co se stalo před sto lety a promluví i o těch, kteří byli tehdy při tom. Hovořit by měla například o právníku Josefu Eugenovi Scheinerovi.

„Scheiner se narodil 21. září 1861 v Benešově. V době vzniku ČSR byl hlavou Československé obce sokolské,“ upřesnil ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder s tím, že v té době neměla čerstvě narozená republika armádu ani četnictvo a právě Scheiner a jeho Sokolové suplovali při přebírání moci úkoly policie, četnictva a armády.

Muzeum Podblanicka má v prostorách objektu na benešovském Malém náměstí až do 19. října instalovanou výstavu Dvacáté století v archivních fondech, kterou připravilo společně se Státním okresním archivem Benešov. V centru města se 4. října uskuteční také Prvorepublikové rodinné odpoledne a 17. a 31. října i další dvě besedy. Nakonec se 9. listopadu bude konat připomínka Dne válečných veteránů. Expozici s názvem Od Karla I. k TGM. zase chystá na říjen zpřístupnit Lukáš Pavlík, benešovský znalec historie Rakouska-Uherska a Habsburků.

Vzpomínky na první republiku mají i kvůli oslavě 700 let města celoročně také ve Vlašimi. „Už 28. a 29. září se zámecký park promění díky kombinaci světel, videomappingu, ohňů a relaxační hudby v kouzelné místo,“ zve do Vlašimi její starosta Luděk Jeništa s tím, že akci na dva dny radnice zvolila kvůli těm, kteří by to jeden den nestihli nebo nepřálo počasí.

V pátek 12. října si ve Vlašimi republiku připomenou znovu. Do zámeckého parku dorazí putovní expozice Zažijte to znovu. „Návštěvníci tam zažijí dobovou školu a výuku, kavárnu s pochoutkami prvního prezidenta a uvidí i veterány či bankovky,“ dodal vlašimský starosta.

V centru Votic chystají připomínku ČSR na 20. října lidovou veselicí. „Bude ve stylu první republiky na Komenského náměstí,“ připomněl starosta města Jiří Slavík s tím, že klasický pietní akt se uskuteční na rekonstruovaném Masarykově náměstí 28. října. Od té doby tam poroste i památná lípa.

Alej ze stejných stromů pak město vysadí na okraji Votic. „Stromořadí bude ukončeno odpočinkovým místem s výhledem do kraje,“ upozornil starosta. Připomněl ještě, že výročí republiky i 700 let města, oznámí všem z věže kostela sv. Václava vyvěšený městský prapor a státní vlajka.

Oslavy výročí 100 let Československa v Benešově

JEDNODENNÍ AKCE
17. 9. od 18.00 - Beseda s Evou Havlovcovou „Stalo se před sto lety a ti, kteří byli při tom“
4. 10. od 16.00 - Prvorepublikové rodinné odpoledne
17. 10. od 18.00 - Beseda s Evou Havlovcovou „Příběhy první republiky“
31. 10. - Beseda pro školy se Zdeňkem Ležákem „Století Československa, TGM“
9. 11. - Den válečných veteránůn

VÍKENDOVÉ AKCE
Do 28. 9. - Výstava „Rok 68“, politický plakát 1948–1988
Do 19. 10. - Výstava „Dvacáté století v archivních fondech“
Do 5. 10. - Výstava „Republika Československá 1918-1939“
Do 16. 9. - Umělecké sympozium 2018
Do 3. 11. - Komorní výstava „Benešov a vznik republiky“
1. 10. - 31. 10. - Výstava „Od Karla I. k TGM“
8. 10. - 13. 10. - Legionářský vlak