Například ve Vlašimi se strom na malebně rekonstruovaném Žižkově náměstí a také tam instalovaný betlém rozsvítí v neděli 28. listopadu mezi 17. a 18. hodinou.

„V minulosti tam při vystupování dětí z našich škol byla kolem kašny hlava na hlavě a my nejsme v současné situaci schopni zajistit nařízené rozestupy účastníků akce. Proto veškerý doprovodný program rušíme,“ přiznal ve středu 24. listopadu vlašimský starosta Luděk Jeništa.

Přítomnost publika na votickém centrálním Komenského náměstí místostarostka Jaroslava Pokorná nevyloučila, ale potvrdila, že město připravený program předcházející rozsvěcení stromu značně minimalizuje. „Doprovodný program včetně trhu jsme zrušili a jediné číslo, které ponecháme, je vystoupení dětí ze základní školy od 16.30 hodin. Poté se rozsvítí vánoční strom,“ sdělila.

Ještě dál šli v Týnci nad Sázavou. Strom se sice i tam před obchodním domem na sídlišti rozsvítí, ale doprovodný program, při němž vystupují se zpěvy či recitací i děti z mateřské a základní školy, radnice zcela zrušila.

„Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční v 17 hodin za výrazných protiepidemických opatření bez živé hudby, bez vystoupení a doprovodných programů a bez občerstvení,“ sdělil starosta Martin Kadrnožka. „Totéž bude platit o dalších adventních nedělích, kdy se nebudou konat akce v areálu hradu. Památka bude sice přístupná, ale bez programu," dodal.

Jakýmsi „posledním mohykánem“ bude, alespoň podle zprávy z radnice ze středy 24. listopadu, město Benešov. I tam sice některé kulturní akce adventního programu už zrušili, ale jeho velkou část na Masarykově náměstí chtějí zachovat. Platí to i pro už dvakrát odložený videomapping připravený prvotně k už loňské připomínce 800 let historie města.

„Nebude-li vyhlášen nouzový stav, odehraje se program první adventní neděle tak, jak ho máme neplánovaný,“ ujistil benešovský místostarosta Zdeněk Zahradníček.

Město proto na 27. listopadu stále počítá se zhruba 90 minut trvajícím programem školáků a koncertu zpěvačky Anny K, osmiminutovým videomappingem na průčelí kostela sv. Anny a na závěr se samotným rozsvícením vánočního stromu.

„Tím ale skončíme,“ dodal Zdeněk Zahradníček. Další části programu, jako má být vystoupení k Mikuláši, sice ještě radnice nezrušila, ale rozřešení dá až další vývoj pandemie a vyhlášení dalších vládních restrikcí.

„Ale koncerty v divadle už nyní přesouváme na jaro a na náměstí nebude ani sváteční slovo vedení města. To pro spoluobčany znovu natočíme a umístíme na web. Neuskuteční se ani další trhy během následujících adventů stejně jako tradiční ples města Benešova,“ dodal místostarosta.

Videomapping k 800. výročí Benešova už potřetí zhatil koronavirus

Na rozdávání dárků je nejspíš nejhezčí ono očekávání, jaký asi bude. Právě do takové situace se, stran projekce videomapingu popisujícího osm století Benešova, znovu dostali obyvatelé města. Videomapping, třešnička na dortu oslav výročí, se má promítat na průčelí kostela sv. Anny na Masarykově náměstí. Ale kvůli současné nákazové situaci ho radnice už potřetí odložila.

„Nový termín projekce jsme zatím nestanovili,“ upozornil s ohledem na nejistou dobu benešovský místostarosta Zdeněk Zahradníček. Spolu s videomappingem padl na neděli 28. listopadu plánovaný dopolední adventní farmářský trh i odpolední program včetně koncertu Anny K. Jedinou nezrušenou akcí prvního adventu v Benešově tak bude rozsvěcení vánočního stromu v předem nestanoveném čase.