Například v Týnci nad Sázavou si podle místostarosty Bedřicha Pešana výročí připomene vedení města bez přítomnosti veřejnosti u pomníku na novém hřbitově.

„Žádná velká sláva, jako bývá při kulatých výročích, to nebude," potvrdil Pešan.

Také ve Voticích se připomínka ponese v komorním duchu.

„Vzpomínku na osvobození máme tradičně už ve čtvrtek 5. května u sokolovny na Masarykově náměstí, kde stojí pomník obětem obou světových válek. Pieta se bude konat také u pamětního kamene v někdejší židovské čtvrti města na Malém náměstí," potvrdil ve čtvrtek dopoledne starosta Votic Jiří Slavík.

Květiny a věnce, jako důkaz vzpomínky na vojáky především Rudé armády, která osvobodila Vlašim, položí také její zástupci. 

„Pietu budeme mít v pátek 6. května odpoledne u vlašimského pomníku u Husova domu a také v Domašíně," popsal včera starosta Vlašimi Luděk Jeništa místa konání decentních vzpomínkových akcí. Při dotazu, zda by se v případě, že by do Vlašimi přijeli k pietě i ruští, proputinovští motorkáři Noční vlci, s nimi nechal vyfotit, jako to v Brně udělal jihomoravský hejtman Michal Hašek, se starosta Vlašimi a senátor zamyslel. „Já bych spíš uvažoval o tom, zda je vůbec pustit do města," řekl oblíbený politik.

Bezpochyby největší nebo alespoň nejčetnější připomínku konce druhé světové války a vzpomínku na ty, kteří při globálních konfliktech přišli o život, budou mít, jako vždy v Benešově. Série pietních akcí začala už 22. dubna v Konopišti u pomníku americkým letcům a bude pokračovat v pátek 6. května přímo ve městě. Vedení Benešova se zastaví u pomníčků v průjezdu radnice, u sokolovny, v gymnáziu a také u rekonstruovaného pomníku před ním. Pieta nebude chybět ani u mauzolea u nového benešovského hřbitova.


„Vyvrcholením těchto akcí bude setkání u pomníku nedaleko Dobříčkova," připomněl starosta Benešova Petr Hostek a také on odpověděl na dotaz směřující k Nočním vlkům. „Byť jsem motorkář nevidím důvod se s nimi setkávat. Pokud bychom se potkali a bavili se o technické stránce motorek, tak prosím. Z jejich maršparády Evropou, ale cítím ideologický podtext a nejsem příznivec toho, aby se takové party zatahovaly do politiky a mocenských hrátek a někdo si díky nim dělal politické body," řekl včera starosta Benešova.