Jediný případ podezření na nákazu meningokokem evidují hygienici na Benešovsku od začátku roku. V nebezpečí je nyní pětileté dítě z Vlašimska.
„Nákaza se zatím nepotvrdila, dělají se ale opatření, jako by se o nákazu jednalo,“ řekla ředitelka OHS Benešov Blanka Kučerová.
Podle ředitele Krajské hygienické stanice Ivo Krýsy je pacient, bez upřesnění pohlaví, hospitalizovaný ve FN Motol. „V současné době je již přeložen z ARO na lůžkové oddělení,“ uvedl.
Benešovský deník má ale výpověď třicetileté ženy z Benešovska, která se o své zdraví obávala právě kvůli meningokokovi. „Minulý týden jsem ležela v benešovské nemocnici, ale po odběru mozkomíšního moku se podezření na nákazu meningokokem nepotvrdilo,“ uvedla s úlevou.
Meningokokové nákazy se šíří kapénkovým způsobem výhradně mezi lidmi. Meningokoková onemocnění způsobují bakterie označované skupinami A, B, C, W či Y. V Evropě působí především meningokoky skupin A, B a C, z nichž bakterie skupiny B a C se vyskytují častěji. Meningokokovými nákazami bývají zpravidla postiženy děti do 4 let a dospívající mládež od 15 do 20 let. Jedním z rizikových předpokladů je pobyt ve velkém kolektivu
v uzavřeném prostoru s příznivými podmínkami pro šíření nákazy. Také rodiče kuřáci svým kouřením cigaret zvyšují riziko meningokokové nákazy u svých dětí, protože meningokokové bakterie se lépe zachycují na dětské ústní a nosní sliznici poškozené kouřem z cigaret.
Očkování proti meningokokovým nákazám skupiny A a C se provádí pouze cíleně.
„Proti skupině B očkovací látka neexistuje,“ upozornil ředitel KHS Ivo Krýsa.