Memoriál Evy Trachtové se na půdě vlašimské observatoře při letním slunovratu uskutečnil již pojedenácté. Před samotným zahájením turnaje členové Vlašimské astronomické společnosti uvedli do provozu novou automatickou meteostanici.

„Počet soutěžících je podobný jako loni. Přijeli sem lidé až Ústí nad Labem, Hradce Králové, Nového Města na Moravě a máme tu i účastnici až z americké Alabamy," řekl člen astronomické společnosti a jeden z organizátorů tradiční akce Jan Urban s tím, že zvláštností letošního ročníku je hojně zastoupená kategorie dětí do dvanácti let. „Těch je dvacet, což je asi dvakrát tolik než v předchozím roce," dodal Jan Urban.

Pro účastníky turnaje připravili organizátoři doprovodný program, když do areálu vlašimské observatoře pozvali Divadelního soubor Ampulka s pohádkou Malá čarodějnice. Děti se mohly vyřádit i ve výtvarných dílnách nebo se změnit k nepoznání malbami na obličej.

„Vystoupilo také Úžasné divadla fyziky z Brna s představením Vidět zvuk, slyšet světlo. Po něm hrál Divadelní soubor Jiřího Voskovce ze Sázavy rozvernou hudební komedii Pancho se žení," řekl hlavní organizátor akce Jiří Štětina v následném hudebním bloku zahrála vlašimská kapela Dylan Blues. Do počínající první letní noci poté ještě zazářila závěrečná ohňová show.
KAREL CHLUMEC