I letos zavítal poměřit síly s našimi mistry zahraniční účastník, tentokrát až z Makedonie. Domácí špička brala tuto soutěž vážně, protože to byl první ostrý test před blížící se únorovou olympiádou ve Stuttgartu. Do města na Vysočině proto dojelo pět účastníků a testovalo motivy, které jistě využijí i v Německu. Šanci na účast mají minimálně další dva, tři řezbáři.

Souboj se tedy odehrával hlavně mezi nimi, nicméně do bojů o pódium se zapojili další mladí řezbáři. A opět nezklamaly ani kategorie pro nováčky C a D, kde bylo vidět některé velmi povedené práce. Potěšitelným faktem bylo, že se chytli i loňští nováčci v hlavních kategoriích.

Nejlepší z nich, Tereza Buchtová skončila v absolutním pořadí celkově třetí. Bylo jen škoda, že se nemohl pro pracovní povinnosti zúčastnit dvojnásobný vítěz Melounového šampionátu a vítěz Culinary World Cup v Lucembursku Vojta Petržela.

V absolutním pořadí s přehledem dominovala Klára Harvánková, ale velmi zdatně se držela a pěkné výrobky předvedla i Martina Koumarová. Třetí byla zmíněná Tereza Buchtová, která řeže teprve rok a čtvrt a nechala za sebou řadu zkušenějších kolegyň a kolegů.

Mezi začátečníky se celkové prvenství odnesla Jessica Palová ze Šuran, druhé místo obsadil vítěz kategorie C Matěj Frydrych z Prahy a třetí si veze Pavla Svobodová z SOŠ a SOU Polička.

Cenu za originalitu si odváží Erik Šamaj z Púchova za kytaru řezanou v thajském stylu. Právě tento styl jasně dominoval na celé soutěži. Je to trend ze světových soutěžích a řezbáři se tomu rychle přizpůsobili. Je to jistější cesta k medailím než 3D motivy, kde opravdu musí být také vše přesné. Nicméně i v jemných motivech lze hledat velké odlišnosti, zejména v propojování jednotlivých motivů.

Odbornou komisi tvořili Miloš Turek, Olga Barcíková a Zuzana Hamalová. Soutěž moderoval Michal Malý.

Luděk Procházka