JIŘÍ HRNČÍŘ
Jemniště/ Na nedostatek návštěvníků si v letošní turistické sezoně nemohou stěžovat majitelé a zaměstnanci zámku Jemniště. První prázdninový měsíc považují v porovnání s jinými roky za návštěvnicky nadprůměrný. Více lidí, kteří projdou prostorami i okolím zámku, znamená ale také více práce a starostí.
„K nejčastějším návštěvníkům Jemniště patří české rodiny s dětmi. Cizinci k nám přijíždějí prakticky z celé Evropy, ale těch je jen necelých deset procent,“ uvádí kastelánka zámku Marcela Kratochvílová a dodává, že zahraniční návštěvníci nejezdí v rámci hromadných zájezdů, ale jednotlivě. Právě na rodiny s dětmi čeká v upraveném zámeckém parku nový přírůstek. V červnu se rodinka lam rozrostla o malou lamí slečnu Andělku. „Po smutné příhodě na počátku turistické sezony jsme opět pořídili tři klokany Bennettovy, které je možno vidět ve výběhu v dolní části zámeckého parku,“ říká Marcela Kratochvílová. Kromě nich jsou tu například i zakrslé holandské kozičky nebo v těsné blízkosti zámku voliéry s papoušky. Příležitost vychutnat krásy zdejšího parku mohou lidé i prostřednictvím nové služby. „Jsme jedním ze tří objektů v Čechách, který nabízí zámecký piknik. Návštěvníci dostanou deku, polštářky, koš s objednaným jídlem a pitím. Mohou si vybrat místo a zdržet se podle libosti,“ vysvětluje kastelánka zámku.
Letní brigádu na Jemništi tráví také několik studentek, které nejen provázejí interiéry zámku, ale mají v popisu práce i celou řadu dalších činností, jako prodej suvenýrů, drobné administrativní práce, jako je kopírování vyvěšování plakátů či úklid na nádvoří. Náročná práce zůstala jen na dívky, studenti totiž nevydrželi a hned v úvodu odpadli.
„Jsem tu na brigádě poprvé. Zatím se mi tu nic zvláštního nepřihodilo. Nikdo se mi během prohlídek neztratil, jen občas se chce některému z dětí na záchod,“ usmívá se Daniela z vlašimského gymnázia, která se po prázdninách pustí do studia ve třetím ročníku. Získat správné lidi do týmu není podle kastelánky vůbec nic jednoduchého. „Je to personalistická lahůdka. Chybí hrdost na to, že jsem zaměstnán v přitažlivém a reprezentačním prostředí,“ povzdechne Kratochvílová, která má tuto manažérskou oblast také na starosti. Letos tu podle ní není ani jeden nováček, který by zvládl průvodcovskou službu v cizím jazyce. Chybu kastelánka vidí v kvalitě výuky na školách i studentech samotných, kteří si neuvědomují důležitost znalosti cizího jazyka pro budoucí zaměstnání. „Očekávala bych, že se studenti ve třetím ročníku už plynule domluví. U angličtiny zatím vázne i výslovnost,“ podotýká Kratochvílová s tím, že studentky do požadované kvality určitě dorostou.
Kašna dominující nádvoří zámku láká nejen zdobnými reliéfy, ale v letních dnech i padající vodou. Tu si oblíbily také děti z bystřického mateřského centra Kulíšek, které se tu zastavily při výletě s příměstským táborem. „Přijeli jsme autobusem prohlídnout si zámek, tak se tu trochu rácháme,“ směje se vedoucí Kulíšku Radka Macháčková.