„Jsme druzí Vicemistři Evropy v Show Corps," potvrdil Jiří Houdek s tím, že si přivezl domů neopakovatelné pocity z vyhlašování nejlepších. „Stát na bedně při Mistrovství Evropy je prostě bomba," líčí.

Jenže cesta až těsně pod vrchol nebyla vůbec jednoduchá a krátká.

„Nácvik probíhal zhruba od ledna," popsal kantor a připomněl, že choreografie vznikala ve spolupráci se staršími děvčaty, která vymýšlela práci s hůlkou.
„Věkové rozmezí našeho týmu bylo veliké, ale průměrem jsme nakonec byli v juniorech. Cesta za mistrovským titulem je dlouhá a musí být i trochu štěstí," tvrdí ze svých zkušeností Jiří Houdek.

Jeho svěřenci před evropským šampionátem, který vlastně začal zemským finále ve Strakonicích, postupem na Mistrovství České republiky do Poděbrad, ziskem titulu a následnou nominací do Lillehameru, postupně zlepšovali práci těla, práci s hůlkou, pohyb na ploše i rozmístění rekvizit.

„Museli jsme vše natrénovat tak, abychom si vzájemně nepřekáželi v kombinaci s rekvizitami. Běžně trénujeme dvakrát týdně, ale asi měsíc přes norským mistrovstvím jsme měli tréninky pětkrát týdně," sdělil Houdek.

V Norsku se český výprava ubytovala asi 40 kilometrů od Lillehammeru ve Skeikampenu, lyžařském centru, kde bydleli v roce 1994 olympionici. Čtyřlůžkové pokoje měly vlastní kuchyňku a sociální zařízení.

„Polopenzi na sobotu a neděli jsme si vezli z Čech v zatavených balíčcích a na místě ohřívali," připomněl jednu okolnost pobytu ve Skandinávii Jiří Houdek.

Samotná soutěž se konala v lillelhammerské sportovní hale 7500 diváků.

„Prostředí tam bylo příjemné, diváci fandili všem týmům bez rozdílu. Ale tradiční – Kdo neskáče, není Čech – hop,hop,hop, nemělo konkurenci," přidává své dojmy ze zahraničí vlašimský hudební pedagog a připomíná, že bylo velice zajímaví, že se k našim fanouškům přidávali i ostatní soutěžící a diváci.
A to se začínalo už v devět dopoledne a končilo až v šest večer. Populárním se podle Houdka stal v Lillehameru Foxdance, který se všichni učili podle klipu mezi vystoupeními jednotlivých kategorií.

„Při zpáteční cestě jsme ještě navštívili hlavní město Norska, Oslo. Při celodenní prohlídce jsme viděli alespoň část zajímavé severské architektury a historie," dodal Jiří Houdek a připomněl ještě další cíle. Jimi bude například zařazení nových prvků a nové choreografie a to všechno bude obnášet hodně tvrdé práce.

„Vždyť nesmíme především nezapomenout, že každý úspěch zavazuje," dodal hudebník a pedagog Jiří Houdek a ocenil ještě finanční pomoc rodičů a sponzorů, bez nichž by cestu na sever a především tak pronikavý úspěch mladí Vlašimáci nejspíš ani nedosáhli.