Letos opustí střední školy a odborná učiliště na Benešovsku několik stovek absolventů. Najdou uplatnění?
„Jejich počty v poslední době neklesají. Proto očekáváme, že jich bude kolem čtyř stovek,“ uvedl Luboš Chalupecký, vedoucí oddělení poradenství a rekvalifikace Úřadu práce
v Benešově. Práci však podle něj budou hledat obtížně.
„Na úřadu práce jsou ještě zaregistrovaní někteří lonští absolventi. Práce se jim hledá složitě, poptávky je málo,“ říká Chalupecký. Zároveň ale poukazuje na nezájem mladých lidí, kteří odmítají pomocnou ruku. „Ze zákona jsme povinni nabízet vypracování individuálních akčních plánů, což je soubor opatření, zejména pro kategorii do 25 let. Poslední dobou však pociťujeme výrazný nezájem o tyto služby. Nejde tak o to, jakou má člověk kvalifikaci, ale jestli chce se sebou něco dělat a zda chce vůbec pracovat,“ dodal Chalupecký.
To, zda seženou po maturitě či vyučení práci, však mohou ovlivnit především sami absolventi. „Pokud mají chuť ze začátku vzít horší práci, šanci na uplatnění mají. Také záleží na jejich postoji k práci a ukázání, že něco umějí,“ míní Luboš Chalupecký. Zároveň ale upozorňuje, že pohledy některých zaměstnavatelů na absolventy jsou stereotypizující a mnohdy je ani nedocení.
Ze strany zaměstnavatelů je největší poptávka po absolventech strojírenských oborů, jako je zámečník či svářeč. Na druhou stranu podle Chalupeckého není obor, který by se na trhu práce výrazně neuplatnil – a také nepokračuje dřívější trend, kdy práci obtížně hledali absolventi ekonomických oborů.