Nově totiž budou moci rozhodnout obce, zda tuto službu pro své občany zachovají. V Trhovém Štěpánově tuto možnost vítají, řekl starosta Josef Korn. „Hrozilo by, že by venkov byl ode všeho odříznutý. Když by na matriku měla jít babička o berlích do Vlašimi, tak to je výlet na celý den,“ uvedl starosta Trhového Štěpánova.

Přitom je podle jeho slov pro venkov důležité, aby služby podobného typu zůstávaly – ať už matrika, pošta, nebo třeba lékař. „Kdyby žádné služby nezůstaly, tak se začne venkov vylidňovat,“ řekl Josef Korn.

Starosta Josef Korn narážel také na to, že při uvažování o zrušení byl limit pro zachování například dvacet tzv. prvozápisů. Jenže mohou nastat situace, kdy se úkonů začne dělat více, protože se v dané lokalita změní určitá situace. A čísla o využití matriky se mohou najednou změnit. „Statistika se dělala ale před několika lety. Někde poblíž se ale může zrekonstruovat mlýn, kde se začnou dělat svatby a najednou jich je z dvaceti šedesát,“ vysvětlil.

Ve finále tak dojde pouze ke změně financování tohoto výkonu státní správy. „Stát už nebude platit za matriční úkony paušálně, ale půjde o úhradu za výkon,“ upřesnil František Lukl, předseda SMO ČR a starosta Kyjova.

O komentář jsme požádali také starostu Vlašimi Luďka Jeništu. Právě na Vlašim jako obec s rozšířenou působností by přešla agenda zrušené matriky v Trhovém Štěpánově, pokud by na tento scénář došlo. Luděk Jeništa řekl, že od začátku byl proti rušení těchto matrik. „Myslím, že nová dohoda, že matriky zůstanou, je správné rozhodnutí. Nejen pro obce s rozšířenou působností, kterým by přibyla práce, ale zejména to je dobré rozhodnutí pro občany, kteří matriky potřebují a jsou rádi, že je mají u sebe,“ podotkl.

V ostatních okresech však hrozilo zrušením mnohem více matrikám, ve Středočeském kraji to mělo být skoro sedmdesát.

Opatření, o kterém ministerstvo původně uvažovalo, mělo uspořit ročně 150 milionů korun v celé zemi. „Financování matriční agendy neodpovídá reálné situaci a potřebám občanů. Část matrik současně provádí pouze několik matričních úkonů ročně, což může ohrožovat kvalitu zápisů ve složitějších situacích. Ministerstvo vnitra proto počítá s redukcí matrik, které provedou do 20 tzv. prvozápisů za rok, tedy 1,5 úkonu za měsíc. Jde o 445 matrik z celkového počtu 1270,” řekla před časem Marika Vitnerová, pověřena řízením odboru tisku a PR ministerstva vnitra. Taková eventualita ale již nenastane, díky nové dohodě Svazu měst a obcí ČR, Asociace krajů ČR a ministerstvem vnitra.