Občanskému sdružení, v jehož čele stojí aktivní maminky, se postupně podařilo získat a vybavit důstojné prostory a zahájit vlastní činnost s řadou kroužků, kde si mohou maminky s dětmi prohloubit znalosti a dovednosti. MC Putti uspořádalo během roku řadu akcí nejen pro děti, ale i pro dospělé.
„Velmi úspěšná byla například kampaň na podporu čtení s názvem Celé Česko čte dětem, při níž známé osobnosti předčítaly z dětských knih,“ připomněla Markéta Strouhalová ze sázavského mateřského centra jednu z akcí s tím, že až do doby vzniku sdružení ve městě ani v blízkém okolí neexistovalo žádné místo, kde by se mohly maminky s dětmi společně scházet. Na předchozí úspěšný ročník čtení pro děti chtějí v mateřském centru navázat i v letošním roce a uspořádat další tři veřejná čtení, z nichž nejbližší se uskuteční už v květnu.
Pro velký zájem maminek otevřelo sdružení školičku Puttísek, kterou každé úterý a čtvrtek navštěvují děti od tří let, funguje také Dramaťáček a Výtvarka II. pro pětileté a starší děti
Jedním z cílů, které si MC Putti vytklo, je také snaha o kvalitnější život mladých rodin. Proto členové sdružení podporují ekologické a šetrné chování k přírodě.
„Zahájily jsme sběr hliníku a zřídily v Sázavě odběrné místo. Lidé ze Sázavy tak mají možnost si sami rozhodnout, jak se použijí vybrané peníze za odevzdaný kov,“ doplnila Strouhalová.
Vždy jednou měsíčně probíhá v rámci centra Bioklub, kde se návštěvníci seznamují s bioprodukty, dozví se kde a proč je kupovat a mají možnost méně známé produkty také ochutnat. Počátkem června plánují aktivní maminky navštívit jednoho z ekofarmářů a prohlédnout si Usedlost Medník i s pětihektarovým hospodářstvím. „Podporujeme drobné ekopěstitele a farmáře v okolí nákupem jejich produktů. Návštěvníci našeho Bioklubu tak mají možnost získat cenově příznivější zdravou zeleninu a naučí se ji i správně připravovat,“ upozornila organizátorka z MC Putti.
Také v letošním roce čekají na malé i dospělé návštěvníky centra různé výlety a soutěže, jako oblíbené Buřty s Putti nebo Martinské slavnosti. „Čeká nás také oblíbená výroba ptačích budek, pouštění draků a spolu ze sázavskou základní školou zopakujeme úspěšný Keramický den pro celou rodinu,“ podotkla Strouhalová.

KAREL CHLUMEC