„Nejdřív jsme mašiny museli vytáhnout,“ přiznala Marie Kahounová, jedna z dobrovolnic. „Některé ženy už na nich nešily třeba i dvacet let,“ popsala start dobrovolnictví v Nesperách.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Starostka SDH Nespery pracuje v odlochovickém Integrovaném centru sociálních služeb (ICSS) a také tam byly a jsou ochranné pomůcky zapotřebí. Jenže v době vyhlášení nouzového stavu a také dlouho po něm nebyl stát schopen respirátory a další ochranné pomůcky v dostatečné míře dodat do celé republiky.

„Tak jsme si řekli, že se o to postaráme, že si roušky ušijeme,“ připomněla Marie Kahounová historii starou jen několik týdnů s tím, že kromě žen, členek dobrovolnického hasičského sboru, se k šičkám přidala i jedna z nejstarších obyvatel obce, osmasedmdesátiletá Marie Filipová.

Dobrovolníci v Nesperách

Ženy SDH Nespery a občanky Romana Dubová, Kristýna Dubová, Marie Filipová, Michaela Kamzíková, Marie Kahounová, Veronika Neprašová, Marie Novotná, Jana Novotná, Jana Žížalová roušky šily. Pomoc s rozdáváním a rozvozem zase zajišťovali muži SDH Karel Filip, Tomáš Kahoun a Jan Konár.

„Rouškovník máme stále připravený pro situaci, kdyby někdo zapomněl roušku při nákupu u pojízdné prodejny, která dojíždí ve čtvrtek k nesperské hasičárně,“ upozornila starosta SDH Nespery Marie Kahounová.

Roušky z vlastní výroby se brzy dostaly nejen k nesperským seniorům, ale postupně i ke všem zhruba sto obyvatelům vsi spadající pod správu obce Veliš.

„Protože celoročně spolupracujeme s Charitou Vlašim, třeba i na Tříkrálové sbírce, požádala nás paní ředitelka Daniela Laloučková, zda bychom jim také nějaké roušky neušily,“ uvedla Marie Kahounová a připomněla, že přes Charitu se dostaly nesperské roušky oklikou až k jejímu manželovi do vlašimských technických služeb. Používají je ale také pošťačky, prodavačky ve vlašimském supermarketu nebo ICSS Odlochovice a jeho odloučené pracoviště v Roudném.

Zatímco ženy seděly doma u šicích strojů, muži doručovali jejich výrobky potřebným. Do dělby práce se zapojilo šest švadlenek a pět distributorů. „Protože jsme se nechtěli navštěvovat, hotové roušky jsme si předávali v hasičárně. Někdo šil, někdo stříhal. Například paní Filipové, s její šlapací mašinou, vyhovovalo více šití z připravených polotovarů a tak došívala tkalouny,“ dodala Marie Kahounová.

V současné době šicí stroje přispívají k výrobě dalšími rouškami. Nesperští hasiči jsou však připraveni v případě výzvy pomoci v rámci možností i při dalších záležitostech.

Koronavirová krize ukázala nové české hrdiny - zdravotníky, lékárníky, řidiče autobusů, prodavačky, pošťačky a další profese. Všichni zaslouží obdiv a poděkování. Deník je představuje v seriálu. Další příběhy hrdinů čtěte ZDE.