Věk, kdy mladí lidé začínají kouřit marihuanu, se stále posunuje ke spodní hranici. Závislost na této droze někdy mívají už šestnácti nebo sedmnáctiletí jedinci. V této nelichotivé statistice stojí Česká republika na předních místech mezi evropskými zeměmi. Téměř polovina Čechů od patnácti do devatenácti let přiznává, že marihuanu již vyzkoušela.
„Devadesát procent našich klientů, i když užívá i jiné drogy, je zároveň závislá i na marihuaně. Ta je v dnešní době skutečně velmi rozšířená. Sehnat tuto rostlinu také není žádná obtíž. Většina z mladých lidí přiznává, že si ji sami pěstují,“ uvedla vedoucí benešovského K – centra Hana Slámová.
Dodává však, že počet nezletilých, kteří mají problém s touto drogou s nižším sociálním rizikem, jak ji odborníci klasifikují, se za poslední půlrok zvýšil. „S dětmi mladšími patnácti let k nám chodí i jejich rodiče. V těchto případech pomáhá rodinná terapie, která má především zlepšit komunikaci mezi členy rodiny,“ upřesnila Slámová.
Na to, že mladistvý sáhne po drogách, má zásadní vliv právě rodinná atmosféra. Ve velkém množství se jedná o případy, že rodiče vyvíjejí na své dítě přílišný tlak, například kvůli vzdělání, a dítě pak hledá únik v drogách. Svůj podíl může mít i genetika, protože praktická zkušenost ukázala, že náchylnější k užívání návykových látek je člověk, v jehož rodině se vyskytuje někdo se závislostí třeba na alkoholu nebo na prášcích.
Názory lidí na marihuanu se velice liší. Někteří ji berou jako méně škodlivou látku, která je užitečná i pro léčebné účely, jiní tvrdí, že od marihuany je jen krok k tvrdým drogám. Na zdraví člověka se ale marihuana může nebezpečně podepsat. „Tato droga může mít závažné důsledky hlavně v kombinaci s alkoholem. V nejhorším případě vyvolá deprese, psychózy či poruchy koncentrace a vůle,“ sdělila vedoucí lékařka pro léčbu návykových nemocí Olga Kasková.
„Podle mě je to jedna z méně nebezpečných drog. Horší mi připadá i alkohol, když člověk nezná míru a přežene to s ním. Sehnat jedno nebo druhé není myslím ani pro nezletilé problém,“ řekl devatenáctiletý mladík ze Sázavy.

Kristýna Knödlová