I když slovo pouze, není v tomto případě rozhodně na místě. Vždyť zatímco Žofie žila na Konopišti čtrnáct let, Marie Krejčová je tam domácí paní už dvaadvacátým rokem. V únoru roku 1989 přišla i s rodinou do Benešova z rodného Šumperku a od té doby prožívá radosti i strasti, které život a post kastelánky zámku Konopiště přináší.

Kdy si mohou návštěvníci zámek prohlédnout?
Sezóna začíná v dubnu a končí v říjnu. Ale před několika lety jsme jí prodloužili až do listopadu. Ovšem to už je pro veřejnost otevřeno jen o víkendech a všední dny jsou na objednávku. I když letos jsme tento režim zavedli už od října, protože zájemců je na podzim daleko méně, než je tomu v letních měsících.

Kolik návštěvnických okruhů zámek Konopiště nabízí?
Tři s průvodcem. Jednička salóny jižního křídla s loveckou chodbou, dvojka salóny severního křídla se zbrojnicí a kaplí a třetí jsou soukromé pokoje Františka Ferdinanda (FF). Mimo to máme okruhy bez průvodce, což je střelnice FF, muzeum sv. Jiří a skleníky. Potom jsou tu ještě prostory v jižním křídle, ale ty jsme v letošním roce pronajali na výstavu s názvem Pohádková země.

Je možné si prohlédnout interiéry zámku i večer?
Ano, je to kombinace všech tří okruhů, ale je to pouze na objednávku. Od poloviny června do poloviny září, jednou za čtrnáct dní, vždy ve středu se konají dvě prohlídky. Každá je pro pětadvacetičlennou skupinu návštěvníků, které provází kostýmovaní průvodci. Kromě stylově oblečeného doprovodu čeká na návštěvníky několik dalších překvapení.

Pořádá zámek i dny otevřených dveří?
My už nemáme nic, co bychom lidem ještě ukázali. Konopiště je z devadesáti procent zpřístupněné a zbytek jsou depozitáře, kde je kvůli zvláštnímu režimu vstup zakázán, dílny nebo šatny zaměstnanců.

Je možné vidět Konopiště v nějakém filmu nebo pohádce?
V tom je trochu problém. My bereme třeba i rok dopředu od cestovních kanceláří rezervace na prohlídky. A kdybychom jim najednou řekli, že k nám nemůžou, protože jsou na zámku filmaři, přišlo by mi to vůči těm návštěvníkům nefér. A v zimě filmaři filmovat moc nechtějí. Přesto se tady pár filmů a pohádek natočilo. Třeba Sedm žen Alfonse Karáska, Jáchyme, hoď ho do stroje nebo pohádka Jak se budí princezny.

Jaké máte zkušenosti se zloději?
V parku tu ukradli tři sochy ze čtyř, které představovaly čtvero roční období.

Pořádají se na zámku nějaké kulturní akce?
Zkoušeli jsme koncerty, ale to se příliš neosvědčilo. Lidé na ně moc nechodili. Ale jinak je tu každoročně slavnost Božího Těla, Ovocné knedlíky, zádušní mše za FF.

Kolik lidí si za sezonu Konopiště prohlédne?
To se dá říct těžko. Někdo si totiž koupí lístek na dva okruhy a přitom je to stále jeden člověk nebo jde na trasy bez průvodce. Ale hrubým odhadem je to tak sto šedesát, sto sedmdesát tisíc.

A kolik je z toho cizinců?
Jediné, co můžu říct, že nejvíc je anglicky hovořících návštěvníků, zatímco před dvaceti lety to byli němečtí turisté.

Kolik lidí se o chod zámku stará?
Je nás sedmnáct stálých zaměstnanců. Průvodci, zahradníci a údržbáři. Další lidé jsou hlavně brigádníci, kteří sem chodí především v sezóně vypomáhat, a to jako zámečtí průvodci.

Jak jste se k roli kastelánky navíc pro vás na vzdáleném Konopišti dostala?
Už jako studentka jsem na hradech a zámcích prováděla, a od roku 1975 pracuji v památkové péči. Měla jsem na starosti hrady a zámky u nás na Šumpersku. Dělala jsem zástupce ředitele muzea v Šumperku a potom jsem se dozvěděla, že Konopiště hledá kastelána. Přihlásila jsem se a už jsem tady dvaadvacet let.

Vrátíte se někdy na Moravu?
Určitě se vrátím. Mám tam rodinu, přátele.

Můžou vás návštěvníci vidět i jako průvodkyni?
Dříve jsem prováděla víc. Teď už spíš jen VIP návštěvníky, kolegy z jiných zámků anebo lidi, kteří mne o to požádají.

Jak si zvyká na nový domov váš medvěd Jiří?
Myslím si, že dobře. Sní všechno, co mu dáme, už i začíná chodit ven. Každý den za ním chodím a kromě toho, že mu donesu žrádlo, si s ním i povídám, aby mu nebylo smutno. Potřeboval by kamaráda. Ale sehnat samici a stejný druh je velice obtížné. Tak jsme mu dali do výběhu alespoň dřevěného kamaráda.

Co se děje na Konopišti v zimě?
Je tady zhruba sto dvacet devět místností, které se musí uklidit, je třeba v nich udělat údržbu nábytku a vystavovaných předmětů. Je plán, že se každý den dají do pořádku dvě místnosti. Takže je to docela náročné.

Jak se zámek v zimě vytápí?
Pouze elektrikou. V krbech se nesmí topit, protože se komíny použily pro nejrůznější rozvody. A kdybychom chtěli začít topit plynem, znamenalo by to velké stavební úpravy, které se finančně nevyplatí.