„Každý rok vybereme v rámci spolku Benešov žije sportem jedno dítě, které potřebuje podpořit. V roce 2017 jsme spolu s Nadačním fondem Zlatá hvězda a Ranou péčí z centra Tloskov vybrali peníze pro Matyáška díky charitativnímu běhu,“ řekl Tomáš Pánek, který se podílel na organizaci běhu. Díky pomoci tak rodina Kolmanových koupila rehabilitační stůl pro synka, a to za celkový výtěžek 23 720 korun.

Již několik dní po použití rehabilitačního stolu se začal Matyášek díky nové pomůcce sám otáček a někdy i válí sudy. „Lékaři nám řekli, že Matyášek nebude nikdy chodit. Zatím naštěstí nožičkami hýbe, ale nemá v nich sílu. Díky stolu se alespoň otáčí,“ prozradila maminka Matyáška, Kristýna Kolmanová.

Rodina ale bude do budoucna potřebovat ještě speciální autosedačku, kterou již má přislíbenou od sponzora. Následně ale budou muset pořídit i mobilizovaný vozík a případně zajistit nutné lázně, kde by se Matyášek rehabilitoval.

Krom sponzorů mohou malému chlapečkovi pomoci i zájemci z řad veřejnosti a to na transparentní účet. „K 19. lednu je na našem účtu nádherných 225 124 korun. Všem, kteří jste jakkoliv Matyáška podpořili a přispěli mu, mockrát děkujeme, moc si toho vážíme,“ napsala Kristýna Kolmanová na FB stránce Pomoc pro Matyáška, kde se objevují aktuální informace o jeho stavu i různé fotografie z jeho života. Lidé, tak mohou vidět, jak se jeho stav zlepšuje, či jak se zrovna má.

Maminka Kristýna Kolmanová celé těhotenství netušila, že její synáček je nemocný. I přesto, že byla na krevních testech, testech genetiky, na ultrazvuku, a to i 3D, doktoři si rozštěpu páteře nevšimli. A to i přesto, že rozštěp páteře se u nenarozeného dítěte vytváří již ve 20. týdnu těhotenství. „Všechno bylo během těhotenství v pořádku. Dva dny před porodem jsem měla bolesti, tak mě můj gynekolog poslal do nemocnice do Benešova. A tam to pan doktor zjistil na ultrazvuku,“ dodala Kristýna Kolmanová s tím, že doktoři jí řekli, že i v dnešní době není podobné onemocnění na ultrazvuku během porodu mnohdy vidět. Nikdo mamince nedokázal vysvětlit, kde se stala chyba.

Následně byla Kristýna Kolmanová se synem skoro měsíc v porodnici, učili ji se o chlapečka postarat. Po propuštění domů přestal po deseti dnech Matyášek dýchat, následně i polykat. Tři týdny byl na ARO oddělení v ohrožení života. „Vybojovala jsem si, aby mu zavedli hadičku do bříška, abychom ho mohli lépe krmit. Máme lepší prognózy, ale vše je o čase. Doktoři nám nic neslibují,“ dokončila maminka.