Atraktivní datum 8. 8. 2018 sice připadá na středu, přesto si jej na snubní prstýnky vyryje také několik párů na Benešovsku – do manželství vstoupí v tento den například pár v matričním obvodu v Týnci nad Sázavou a v Benešově.

O tři dny později – v sobotu 11. 8. 2018 – oddají dva páry v sázavském obvodu, tři ve votickém a jeden matrika v Trhovém Štěpánově. Čtyři svatby mají ten den naplánovány také týnečtí oddávající.

Zřejmě nejpopulárnějším svatebním dnem tohoto měsíce je sobota 18. 8. 2018. Nejvíce sňatků se ten den uskuteční ve správním obvodu matričního úřadu Benešov, v němž vysloví své „ano“ celkem sedm párů – čtyři sňatky budou civilní, tři církevní.

V Sázavě vstoupí do manželství čtyři páry. „Obvykle přitom míváme dvě až tři svatby,“ dodala Daniela Řípová z místní matriky.

Větší zájem než obvykle projevili také snoubenci na čechtické matrice. „V poslední době míváme okolo jedné až dvou svateb, ale 18. srpna proběhnou rovnou čtyři, navíc každá jinde – na úřadě v Čechticích, v Křivsoudově, na Valše a zámku Růžkovy Lhotice,“ uvedla matrikářka Renata Kolandová.

Před votické oddávající se postaví pět párů, čtyři svatby chystají v sázavském obvodu. Tři veselky se tuto sobotu uskuteční také v týneckém obvodu, o jednu méně v tom bystřickém. Jeden sňatek hlásí také matrika z Trhového Štěpánova.

Ačkoli po datech obsahujících stejné číslice je nyní poptávka, přesto některé matriky hodnotí letošní srpen, co se týče počtu svateb, jako pro nevěsty a ženichy méně zajímavý. Jednou z nich je i ta benešovská. „Letní měsíce jsou slabší, zato září máme už nyní nabité,“ potvrdila matrikářka Martina Korešová.

Stejnou zkušenost má i Petra Leitnerová z bystřické matriky. „Letos to vypadá, že větší narůst svateb je v září. Myslím si, že důvodem je rekonstrukce zámku Líšno. V srpnu by měla být z většiny dokončena a od září tam lze oddávat,“ domnívá se.

Drobný nárůst zaznamenala také matrika v Trhovém Štěpánově, která v srpnu oddá dva páry. „V září máme zatím naplánované tři svatby. U nás nebývá mnoho svateb, počet je kolísavý. Loni jich bylo například za celý rok čtrnáct, předtím polovina,“ uvedla matrikářka Františka Pacovská.

Opačný trend pozorují v Sázavě, Voticích či Týnci nad Sázavou, tam mají matriky diáře plné už nyní.

„O srpen je obrovský zájem, září je tak zatím napůl. Většinou bývá nejvíce oblíbený červen, letos se k němu přidal i srpen,“ upozorňuje Daniela Řípová, matrikářka Sázavy.

„Máme hodně svateb. Od začátku roku do poloviny září je jich nasmlouvaných pětašedesát a již nyní vím, že další ještě přibydou,“ uvedla Marcela Povolná z týnecké matriky. V pátek se ve zdejším matričním obvodu obvykle konají dvě svatby, v sobotu tři až čtyři. „Velký počet svateb se uskuteční právě nyní v srpnu, v září jich bude podstatně méně,“ dodala.

Značný zájem o vstup do manželství během srpna mají také snoubenci z votického obvodu. Podle slov místní matrikářky je letos znát velký nárůst počtu sňatků nejen v letních měsících, ale také v září.

Ačkoli nejčastějším dnem pro svatby bývá sobota následovaná pátkem, někteří snoubenci volí po dohodě s matrikami i všední dny. Pro svůj svatební den volí výjimečně také neděli - tu nejbližší si pro svůj svatební den vybral například pár z votického matričního obvodu.