Není tedy divu, že i když je mezi dětmi samotnými zájem o lyžařské kurzy velký, na hory jezdí stále méně mladých lyžařů. Jakmile mají totiž přinést potvrzení od rodičů, jejich počet klesá, v okamžiku zaplacení zálohy se množství zájemců opět snižuje. Ve většině základních škol se tak účast žáků pohybuje okolo sedmdesáti procent, na středních školách je počet studentů, kteří vyráží za zimními radovánkami o něco vyšší.

„Moje dcera je v prváku na střední škole, takže by měla jet letos se školou na hory. Ale když si spočítám, kolik by mě stálo půjčení veškerého vybavení a samotný kurz, je to částka, kterou si jako samoživitelka nemohu v žádném případě dovolit," postěžovala si žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

„Naše škola se zrovna v sobotu z lyžařského kurzu vrátila," uvedla ředitelka Základní školy Čechtice Lenka Proschková.

Zhruba třicet žáků ze šesté, sedmé, osmé a deváté třídy strávilo týden v Peci pod Sněžkou, kdy za stravu a ubytování zaplatil každý z nich tři tisíce korun, za skipasy pak necelý jeden tisíc. O úhradu dopravy se postaral obecní úřad, instruktory lyžovaní zajistila škola.

„Ty hradíme z prostředků školy, což je také poměrně finančně náročné," poznamenala ředitelka čechtické základní školy a dodala, že lyžařské kurzy jsou dobrovolné a toho letošního se z každé třídy zúčastnilo zhruba šedesát procent žáků. Ti co zůstali doma, měli normální výuku.

Zatímco ZŠ Čechtice má lyžařský kurz už za sebou, děti ze základky v Bystřici se na něj teprve chystají. Jak uvedl její ředitel Vladimír Chramosta, v průběhu února na něj do Jizerských hor vyrazí pětadvacet žáků z osmé a deváté třídy, což představuje z obou tříd dvě třetiny žáků.

„Dřív jezdívaly především děti z osmé třídy. Ale protože je to pro řadu rodičů finančně náročné, takže bychom celý kurz nedali z jedné třídy dohromady, jezdí i deváťáci," přiznal Vladimír Chramosta.

I tady se o zaplacení dopravy stará společně se sdružením rodičů a přátel školy obecní úřad. Na rodiče lyžařů pak zbývá úhrada dvou tisíc korun za ubytování a stravy, a permanentek na vleky.

„Pokud bude dost sněhu, budeme využívat vlek přímo u chaty, kde budeme bydlet a to vyjde tak na 400 až 500 korun. V případě, že budeme muset na uměle zasněžovanou sjezdovku, tak počítám tak 900 korun," doplnil zástupce ředitele školy Miroslav Trenčinský.

Gymnázium Vlašim pořádá dokonce dva kurzy lyžovaní. Na jeden odjíždí studenti už tuto sobotu, na druhý pak následující víkend. Letos je na programu Šumava.

„Jede tercie, kvinta a oba prváky," prozradila zástupkyně ředitelky Alena Martínková s tím, že každý kurz čítá zhruba třicet studentů, kteří si musí zaplatit nejen ubytování, stravu a skipasy, ale i dopravu. To je vyjde bezmála na čtyři tisíce korun. Přesto se na zasněženou Šumavu vydá asi osmdesát procent žáků všech čtyř tříd.

Povinně musí lyžařský kurz, který je součástí školního vzdělávacího programu absolvovat studenti druhého a třetího ročníku Obchodní akademie Neveklov oboru sportovní management a žáci prvních ročníků.

„Kromě dopravy, kterou hradí sdružení rodičů a přátel školy si hradí studenti všechno sami," uvedla asistentka ředitelky Věra Kulhánková.
Studenti sportovního managementu pojedou do Nových Hutí, žáci prvních ročníků pak do Harrachova nebo do Itálie.

Ti co si vybrali hory v Čechách, zaplatí včetně skipasu 5300 korun, pobyt v Itálii vyjde na osm tisíc korun," řekla Věra Kulhánková a dodala, že škola nabízí možnost úhrady lyžařského výcviku i prostřednictvím splátek.