VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukrativní pronájem baráčku Asiatům může skončit ztrátou

Benešovsko/ Policie varuje před nájemci, kteří si v soukromém domě zřídí pěstírnu marihuany

29.5.2008
SDÍLEJ:

Pěstírna konopí se z dálky může jevit jako obyčejný, byť udržovaný skleníkFoto: Vladimír Pelikán

Národní protidrogová centrála (NPC) vydala pro české občany varování, aby si důkladně rozmysleli, komu svou nemovitost, mnohdy nevyužívanou a zanedbanou, pronajímají.
Nejedná se o xenofobii, ale o reakci na faktické údaje z letošního roku. Zatímco za celý loňský rok policisté odhalili 34 pěstíren konopí setého, z nichž pouhé čtyři si zařídili vietnamští pachatelé, letos je situace dramatičtější.
„V prvních pěti měsících bylo na území republiky odhaleno 61 hydroponních pěstíren, z nichž si jich 53 zřídila organizovaná vietnamská zločinecká uskupení,“ upozornil Břetislava Brejcha z Národní protidrogové centrály s tím, že v zajištěných objektech byly nalezené tisíce rostlin konopí, desítky kilogramů finální sušené marihuany a technické vybavení.
Pro majitele domku může mít zdánlivě lukrativní pronájem fatální následky.
„Objekty jsou po odhalení těchto pěstíren zpravidla v naprosto zdevastovaném stavu. Důvodem je vlhko, teplo a uzavřenost hydroponních pěstíren i instalace technických zařízení. Následné uvedení do původního stavu si mnohdy vyžaduje značné náklady a v některých případech až rekonstrukci objektu,“ varoval důstojník NPC.
Další upozornění se týká pravděpodobnosti nelegálního připojení k odběru elektřiny. „Technologie pěstování je značně náročná na odběr energie. Tyto případné náklady mohou být v určitých případech účtovány k tíži majitelů objektů a dosahují řádově i několik set tisíc korun,“ podotkl Břetislav Brejcha.
„V případě prokázání propojení mezi pronajímatelem a nájemcem se může stát, že dojde v rámci trestní řízení k zajištění celého objektu,“ dodal policista.
Marihuana produkovaná ve zmíněných pěstírnách byla určená částečně pro nelegální distribuci na českém trhu a dílem pro pašování do zahraničí, zejména pak v sousedním Německu.
Na rozdíl od marihuany pěstované v našich klimatických podmínkách obsahuje droga vyprodukovaná v pěstírnách vysoké procento účinné látky THC, které se pohybuje v rozmezí 18 – 20 % THC.
U „Marjánky“ pěstované běžným způsobem v květináčích nebo políčkách se obsah THC pohybuje jen kolem 5 až 8 procent.

HYDROPONNÍ PĚSTÍRNA

Místnost nebo skleník s uměle vytvořeným prostředím pro urychlení růstu rostlin. Zpravidla bezobslužná technologie zajišťuje stabilní teplotu, vlhkost vzduchu, kapénkovou závlahu zeminy a nepřetržité osvěcování rostlin umělým světlem.

Nejen „MÁŇA“

Blízkost hlavního města určila Benešovsku roli především lokality s varnami. Např. v roce 2004 byly zlikvidovány 3 výrobny metamfetaminu a jedna varna „brauna“.

Autor: Ladislav Jerie

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Ženě pomohli do sanity hasiči

Česko zpívá koledy se už podruhé konalo v aule benešovského gymnázia.

Koledy si může zazpívat každý

Domů na Benešovsko se svezeme vlakem také v noci. Navíc levněji

Benešovsko – Nový jízdní řád, podle něhož jezdí vlaky od neděle, udělal radost zejména takzvaným flamendrům. Ti se, jak známo rádi baví až dlouho do noci. A domovu se pak dostávají různě, třeba i vlakem. Teď už to jde celkem lehce. Z Prahy, kde je samozřejmě největší koncentrace všech možných druhů zábavy, jezdí během víkendu noční spoje.

Na zimu se připravují také zvířecí pacienti v paraZOO

Vlašim - Handicapovaná zvířata, která žijí ve vlašimské paraZOO, již od konce listopadu odpočívají. Zaslouží si to. Po hlavní sezóně, kdy se na ně chodily koukat davy návštěvníků, mají konečně chvíli klid.

Ve středu v Benešovském deníku: prvňáci ze ZŠ Vorlina ve Vlašimi

Benešovsko - Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 15. listopadu pokračujeme fotkami usměvavých dětí  ze ZŠ Vorlina ve Vlašimi.

OTS válcují jednoho soupeře za druhým

Neveklov – V neveklovské hale se odehrály další zápasy okresního přeboru ve futsalu, ve kterých bodovaly všechny týmy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT