Současně připomněl, že město nyní nejvyšší možnou měrou zhodnocuje všechny volné peníze, které má. „Využíváme tyto prostředky k násobně vyššímu zúročení, než tomu bylo ještě před několika měsíci. Proto také máme dostatečnou rezervu ve fondu rozvoje a rezerv,“ řekl.

Tento polštář nyní podle starosty činí zhruba 20 milionů korun a na hlavním termínovaném vkladu pak dalších téměř 30 milionů korun. Kromě toho má Vlašim další peníze na svém běžném účtu.

„Mohu říci, že jsme na hrozivou situaci s cenami energií, ale i stavebního materiálu a dalších záležitostí spojených s inflací, připraveni,“ ujistil Jeništa.

Proto podle starosty není důvod k přehnaným obavám z nadcházející zimy, a to nejen v rámci úřadu, ale také příspěvkových organizací města, k nimž patří například školská zařízení, dům dětí a mládeže, kulturní dům Blaník nebo Spolkový dům sourozenců Roškotových.

Město by přinejmenším chladnou část roku mělo ustát s přehledem. Vlašimská radnice přesto doufá v další kroky české vlády, které pomohou nejen městům a obcím v nelehké etapě. „Důrazně požadujeme po vládě, aby konala a zabezpečila v co možná největší míře ochranu měst a obcí, podnikatelského sektoru a také občanů proti cenové tsunami, která nám všem hrozí,“ dodal Luděk Jeništa.