Pět let úspěšného fungování má za sebou informační centrum v Louňovicích pod Blaníkem. To zahájilo svou činnost v červnu 2004 za spolupráce obce a mikroregionu Blaník. Na projekt vzniku infocentra použili Louňovice téměř půl milionovou dotaci z ministerstva zemědělství.
„Turistické informační centrum je zařízení, poskytující v oblasti svého působení komplexní bezplatné informace o všech službách souvisejících s cestovním ruchem,“ uvedla starostka Louňovic Růžena Kučerová a doplnila, že louňovické infocentrum se podílí i na zajišťování různých akcí jako jsou Svatováclavské slavnosti, Podblanický hudební podzim nebo Jarní slavnosti u keltského ohně
Návštěvníci městyse pod bájným Blaníkem mohou zdejší infocentrum navštívit denně od úterý do soboty, kdy se jim budou věnovat pracovníci infocentra a poskytnou jim potřebné informace o pamětihodnostech zdejšího kraje, historických zajímavostech, kulturních a sportovních akcí doporučí jim tipy na výlet nebo pomohou zajistit ubytování a poradí, kam se obrátit, potřebují-li další služby nebo pomoc. Samozřejmostí je zde také veřejný přístup na internet a prodej propagačních materiálů či upomínkových předmětů.
A o co se turisté v Louňovicích zajímají nejvíce? Největší zájem je o louňovický raně barokní zámek z poloviny sedmnáctého století, barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, pozůstatek klášterního zdiva z lomového kamene, pomník postavený na počest místního rodáka, barokního hudebního skladatele Jana Dismase Zelenky. Značné množství lidí si nenechá ujít výstup na Velký Blaník s rozhlednou na jeho vrcholu a zříceninu barokní kaple sv. Máří Magdaleny na Malém Blaníku. Turistickou zajímavostí je i kámen, který měl být původně zazděn do základů Národního divadla v Praze, jelikož však jeho rozměry nevyhovovaly, byl později umístěn do nároží budovy bývalého pivovarského sklepa.
Milovníci historie určitě navštíví stálou zámeckou expozici nazvanou Nejstarší dějiny Louňovic pod Blaníkem ve světle historicko-archeologického výzkumu. Ta obsahuje výsledek více než pětadvacetiletého archeologického výzkumu jak v Louňovicích, tak i na obou Blanících.
V prostorách zámku se nachází také Včelařské muzeum Podblanicka, kde jsou umístěny všechny historické předměty a písemnosti související s včelařstvím na Podblanicku. Jedná se o staré úly, medomety, kuřáky, kleště, rozpěrky, lisy, rojáky, fotografie i novinové články.

KAREL CHLUMEC