VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Louňovická škola má nový kabát, velkých oprav se dočká i tělocvična

Louňovice pod Blaníkem - Škola v Louňovicích pod Blaníkem je celá v novém. Minulý rok opravil městys hlavní část budov, aktuálně se rekonstruuje plášť tělocvičny. Ale i přes pěkné zázemí trápí školu stále malý počet žáků.

19.10.2016
SDÍLEJ:

Opravy v areálu louňovické školy neberou konce, aktuálně dělníci zateplují tělocvičnu.Foto: Lucie Sedláková

Základní a Mateřská škola v Louňovicích pod Blaníkem se za poslední dva roky změnila k nepoznání. Městys díky dotacím opravil v minulém roce plášť hlavních budov, školu zateplil a nakonec nechal upravit samotnou fasádu. Díky šikovným řemeslníkům mohou děti při příchodu do školy obdivovat barevnou žirafu a slona. Tato zvířata totiž zdobí stěny budovy.

„Minulý rok jsme zateplili školu, vyměnili střechu nad jídelnou i na celé budově. Dotaci jsme dostali od Státního fondu životního prostředí. V předešlém roce se nám podařilo vyměnit i všechna okna ve škole," řekl místostarosta městyse Jiří Malý.

Aktuálně zateplují dělníci tělocvičnu, ve stavebním plánu je rekonstrukce vnitřku budovy i vytvoření nových chodníků kolem školy.

„Na tyto práce navazuje také obnova hromosvodu a okapů. Na opravu tělocvičny jsme dostali dotaci ze Středočeského kraje z Fondu rozvoje obcí a měst, tedy půl milionu. Ostatní náklady doplácí městys," uvedl Jiří Malý.

Na rekonstrukci pozitivně nahlíží i vedení školy. Za ředitelku školy zastupující Eva Filipová vnímá opravy z hlediska ekonomického i vizuálního.

„Díky zateplení a celkovým opravám vnímáme, že lidé naši školu již tolik nepřehlížejí. Dříve jsme působili jako popelky. Teď máme úplně nový kabát. Také nám to šetří finanční prostředky na provoz, nemusíme tolik vytápět," prozradila učitelka Eva Filipová.

I přesto, že se opravy dotkly tělocvičny, podle Evy Filipové byl tento problém vyřešený již dříve.

„Toto pololetí jezdíme celá škola na plavání do Tábora, takže tělocvičnu nepotřebujeme. Tělesnou výchovu si nahrazujeme právě v plaveckém bazénu. Takže pro nás tato oprava není žádným omezením," dodala.

Na zušlechtění areálu a budov školy nepracují jen najatí řemeslníci. Za oživením školního prostředí stojí i učitelé a někteří rodiče žáků.

„V srpnu jsme přesunuli za pomocí obce, rodičů a učitelů školní zahradu, která dříve stála blízko vozovky. V tuhle chvíli je hřiště v zadní části areálu. Chtěli jsme, aby děti netrávily čas v blízkosti prašné komunikace. Rodiče také v létě barevně natřeli plot u hlavního vchodu tak, aby byl veselejší," uvedla Eva Filipová. Do budoucna by chtěla škola vylepšit i prostor kolem školy vysázením zeleně.

Základní škola a Mateřská škola v Louňovicích pod Blaníkem se i přes svoje hezké zázemí stále potýká s malým počtem žáků. V minulosti byl kvůli tomuto problému zrušený i druhý stupeň.

„I přesto, že máme stále málo žáků, tento školní rok nám přibylo o devět žáků více. Minulý rok jsme učili devatenáct dětí, teď jich máme ve třídách již dvacet osm. A s postupným navyšováním bychom rádi pokračovali než bude škola opět fungovat plnohodnotně," konstatovala Eva Filipová.

Louňovická škola je zajímavá jak pro své umístění v přírodě, tak i pro novou podobu. Hlavním lákadlem ale zůstává vyučovací systém, který jen tak na lecjaké škole rodiče nenajdou.

„Pracujeme s metodikou Začít spolu, což je projektové vyučování, které učí děti individualitě, rozvoji osobnosti, práci samostatně i ve skupinách. Děti si díky tomuto systému plní úkoly podle toho, jak chtějí, ale každý týden musí mít splněné požadované body. Žáci se i sami hodnotí, nakonec ale dostanou slovní hodnocení od učitelů," dokončila Eva Filipová.

Škola také nabízí výuku matematiky podle profesora Hejného nebo metodu genetického čtení. V rámci výuky si žáci píší i deníčky. Pro rodiče je na začátku každého roku připraven seminář, kde se o vyučovacích metodách dozví přímo od učitelů. Mimo vyučování se mohou děti přihlásit do zrekonstruované družiny nebo na mimoškolní aktivity. Ty mohou navštěvovat i ratolesti z jiných škol.

Autor: Lucie Sedláková

19.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Miroslav Liba, předseda středočeského krajského fotbalového svazu.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Benešovsko – Meteorických rojů je během roku několik desítek. To ale neznamená, že je vidíme jen jediný den. Roje bývají aktivní asi 14 dní.

Rozšířenou skládku na komunální odpad u Votic slavnostně otevřeli

Votice - Komunální odpad z Voticka, Sedlčanska, Sedlecka, Mladovožicka i Bechyňska bude ještě minimálně osm let kam vozit. A to díky rozšíření dosavadní skládky u Votic, kde během tří měsíců vznikly dva nové boxy k uskladnění odpadu.

Němčinu studenti procvičovali v Albstadtu

Vlašim - Už dvacet let mají tradici výměnné pobyty studentů z Vlašimi. Devět studentů obchodní akademie a osm z gymnázia strávilo týden v rodinách žáků partnerské školy Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu, městě ve spolkové zemi Bádensku – Württembersku.

AKTUALIZOVÁNO

Pozor, hrozí kolony! Středa 13. prosince je ve znamení dopravních nehod

Olbramovice /FOTOGALERIE/ - Čtyři osobní vozidla se srazila ve středu 13. prosince před devátou hodinou ranní v Olbramovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT